Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov prohlásil, že ruský opozičník Alexej Navalnyj zemřel v trestanecké kolonii za polárním kruhem přirozenou smrtí. „Asi vás zklamu, ale nakolik víme, tak (Navalnyj, pozn. red.) skutečně zemřel na trombózu. Je to víceméně potvrzené. Nemáme to z internetu, ale bohužel jde o přirozenou smrt,“ tvrdí Budanov.

Alexej Navalnyj zemřel 16. února v ruské trestanecké kolonii Polarnyj Vlk v Jamalsko-něnecké oblasti. Podle prvních informací ruské Federální vězeňské služby (FSIN) měl ruský opozičník upadnout po vycházce do kómatu a záchranným složkám se už nemělo podařit ho přivést zpět k životu.

Ruský list Kommersant krátce poté uvedl, že měl Navalnyj zemřít na trombózu, což jako pravděpodobnou příčinu smrti uvedl v neděli právě i Budanov. Britská zpravodajská televize BBC připomněla, že ruský vězeňský systém odhaduje, že v posledních pěti letech došlo ročně k 1400–2000 úmrtí ve vězeních, s tím, že nejčastější příčinou jsou srdeční potíže.

S trombózou ale nesouhlasí Vladimir Osečkin, zakladatel lidskoprávní skupiny Gulagu, jehož zdroj přímo z trestanecké kolonie uvedl, že Navalného před smrtí donutili strávit dvě a půl hodiny na venkovní samotce při teplotě -27 stupňů Celsia a následně jej měli zabít přesnou ranou pěstí do srdce, což je podle Osečkina stará technika operativců KGB, informoval britský list The Times.

„Myslím, že jeho tělo nejprve zničili tím, že ho drželi dlouhou dobu v mrazu, což zpomalilo jeho krevní oběh na minimum,“ prohlásil Osečkin. „Pokud s tím má operativec nějakou zkušenost, pak je pro něj velmi snadné někoho během pár vteřin zabít. Je to stará metoda zvláštních jednotek KGB.

Navalnyj, který odhaloval korupci na vrcholu ruského režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice. V roce 2020 byl hospitalizován s příznaky otravy. Tvrdil, že byl otráven na Putinův příkaz. Západní laboratoře potvrdily, že byl otráven bojovou látkou novičok. Hned po vyléčení z otravy v Německu a návratu do vlasti byl Navalnyj v lednu 2021 uvězněn.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.