Na sociálních sítích se šíří video, ve kterém je vidět skupina vojáků v Bratislavě. „USA vojaci v Ba. Niečo sa chystá,“ stojí v příspěvku na Facebooku. „Čo toto má znamenať? Americkí vojaci včera večer v uliciach Bratislavy?!? Ak áno, aký bol dôvod ich pochodu Bratislavou?“ ptá se Peter Marcek. Jenže vše je jinak. Nešlo o americké, ale italské vojáky a ti jsou na Slovensku po domluvě s parlamentem.

„Video je skutečné, ale neukazuje vojáky z USA, ale z Itálie. Na Slovensku provozují systém protivzdušné obrany SAMP/T, jak potvrdil na svém facebookovém profilu státní tajemník ministerstva obrany Marian Majer. Ministerstvo obrany Slovenské republiky to také uvedlo v prohlášení k projektu Demagog z 20. září 2023. Vojáci z Itálie působí na Slovensku, konkrétně v oblasti letecké základny Malacky-Kuchyň u Bratislavy, od března 2023. Jejich přítomnost byla schválena členy Národní rady Slovenské republiky (NR SR) v aktualizaci souhlasu s přítomností zahraničních ozbrojených sil členských států NATO na území Slovenské republiky v únoru 2023,“ zjistil Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.