S přibývajícími počty aut na elektrický pohon také přibývají příspěvky odpůrců nové technologie. Ty upozorňují na to, že elektromobily se hasí výrazně hůře než klasická auta se spalovacím motorem. To je do jisté míry pravda, obecně lze napsat, že elektromobily se hasí jiným způsobem, a ne vždy na to musí požární sbory připraveny. Případů, kdyby hořící elektromobil ohrožoval okolní majetek nebo životy lidí je ovšem málo a hasiči se školí na požáry těchto nových aut. A tak na sociálních sítích můžeme najít i vymyšlené příběhy nebo záběry, které ukazují něco jiného. Nedávno náš sesterský web Faktické.info psal o údajném výbuchu auta v tlakové myčce. Ve skutečnosti se o elektrovůz nejednalo.

Podobný případ nyní vyvrátil Demagog.cz. Na Facebooku hojně sdílené video ukazuje, jak se oheň z opakovaně vybuchujícího auta postupně šíří na okolo stojící automobily. Popisky v polštině „EKO AUTO ELEKTRYCZNE“ a „A samozapłon w garażu?“ (česky „A samovznícení v garáži?“), které jsou zabudovány přímo do videa, poukazují na to, že příčinou neštěstí je údajně vznícení elektromobilu. Některé příspěvky také uvádí, že video pochází z Polska.

„Realita je nicméně odlišná. Dramatické záběry pochází z požáru, ke kterému došlo 11. května 2023 v centru italského Milána. Způsoben byl zahořením v prostoru motoru dodávky Fiat Ducato, která dle webu deníku Corriere della Sera převážela celkem dvacet 32litrových lahví s kyslíkem. Poté, co k nim oheň z prostoru motoru doputoval, přispěly právě ony k jeho celkové síle, která nakonec vedla ke zničení či poničení množství aut, motocyklů i dvanácti přilehlých bytů,“ zjistil fact-checkingový projekt Demagog.cz.


author