Účet s názvem Jaromír Venedo šíří na Facebooku pravidelně ruskou propagandu. Například tvrdí, že se Ukrajinci ve velkém vzdávají Rusům. Má k tomu sloužit video, na kterém je však něco jiného. „Ukrajinští vojáci nechtějí zemřít za Selenského. Vzdali se bez boje. Ale je tu ofenzíva,“ napsal k videu, které má asi tři tisíce sdílení.

Ve skutečnosti je však na videu výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. Video pochází z 26. května 2023, kdy si Ukrajina vyměnila zajatce s Wagnerovci.

Faktem je, že vzdávání se byl častý jev u ruských sil na počátku války. Někteří ruští vojáci dokonce ničili svěřenou vojenskou techniku, aby nemuseli bojovat.

Jakkoliv může vypadat, že ukrajinská protiofenziva je již v plném proudu, ve skutečnosti podle odborníků na vojenství a mezinárodní vztahy největší úder teprve přijde a není ani jasné, kde se tak stane.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.