Stovky sdílení má na Facebooku video z Brazílie, které je představováno jako údajný protest proti WHO a povinnému očkování, respektive tvrdí, že je oslavou toho, že Brazílie s WHO takovou smlouvu nepodepsala.

Ve skutečnosti se nepodařilo zjistit, že by Brazílie měla cokoliv s WHO podepsat. Na záběrech, které jsou představovány jako protest proti WHO, je ve skutečnosti Pochod  pro Ježíše. Video ukazuje moment, kdy se na náboženském shromáždění objeví prezident Jair Bolsonaro.

Je pravdou, že brazilský prezident Jair Bolsonaro šířil v minulosti hoaxy o COVID-19 a očkování. To však nic nemění na tom, že na záběrech není žádný protest ani oslava postoje prezidenta ke COVIDu. Není to poprvé, co jsou brazilská náboženská shromáždění představována jako protest proti WHO nebo „Big pharma“ průmyslu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.