Video s desítkami shromážděných traktorů a dalších zemědělských vozidel koluje od konce července na sociálních sítích s nepravdivým tvrzením, že se jedná o protest italských farmářů proti rostoucím cenám. „Italští farmáři z oblasti Piemontu protestují proti inflaci, vysokým cenám pohonných hmot, hnojiv, vysokým životním nákladům, nízkým nákupním cenám výrobků,“ stojí v tomto příspěvku z 30. července 2022, který na Facebooku sdílelo 250 uživatelů.

AFP však našla článek na zpravodajské webu Torino Oggi z 20. července 2022 s titulkem „Villafranca Piemonte punta in alto con il suo Tractor Beer Fest“ (Villafranca Piemonte se svým festivalem piva a traktorů míří vysoko).“ Podle textu bylo cílem tohoto historicky prvního „festivalu piva a traktorů“ uspořádat „největší shromáždění, které kdy bylo v Piemontu zorganizováno“ s cílem „poukázat na důležitou roli zemědělství“ v tomto regionu na severozápadu Itálie.

Mnoho účastníků festivalu tak přijelo se svými traktory 23. července 2022 do městečka Villafranca Piemonte, které na své webové stránce o tomto festivalu informovalo a dokonce publikovalo pozvánku. Stránka také zmiňuje, že festival uspořádala místní organizace na podporu turistického ruchu Pro Loco. Poté, co se o festivalu objevilo několik zmínek na sociálních sítích mezi 18. a 23. červencem, zveřejnila organizace Pro Loco 25. července video obsahující stejné záběry jako ty ve falešném příspěvku.

Více na webu AFP


author