Na sociální síti Facebook vyvolal rozruch formulář, který vytvořila společnost Senior domy Pohoda. Jak to tak bývá, dobrého záměru se zhostili dezinformátoři, kteří nyní upozorňují na nežádoucí účinky uvedené ve formuláři. Požádali jsme ředitelku Mariolu Nožičkovou o bližší informace a tak víme, jak situace vznikla.


Ředitelka společnosti kontaktovala všechny opatrovníky klientů telefonicky nebo e-mailem, zda budou chtít pro své příbuzné umístěné v domovech vakcínu, až bude dostupná. Předpokládá se duben 2021. Drtivá většina s očkováním souhlasila. Malá skupina lidí se však rozhodla dělat problémy a na (ne)souhlas si vyžádala písemný formulář. A zde nastal problém. Ředitelka se snažila opatrovníkům vyjít vstříc a tak opsala starý formulář z očkování proti chřipce. „Výčet nežádoucích účinku je nešťastný. Jedna se o nežádoucí účinky, které máme uvedené ve formuláři k souhlasu / nesouhlasu s očkováním proti chřipce. Tvořil lékař. Je používán a podepisován k souhlasu od 16. 9. 2014 bez jakýchkoliv námitek. Vycházeli jsme z toho, že vedlejší účinky jsou možné vždy a původcem SARS-CoV2 je vir. Chřipku vyvolává také vir a z toho vyplývá, že mechanizmy k tvorbě protilátek budou shodné,“ napsala ředitelka Mariola Nožičková. Ředitelka také rezolutně odmítla, že případný nesouhlas s očkováním bude mít jakýkoliv negativní vliv na dané klienty. Seniorcentrum se rozhodně nebude účastnit ani žádného testování. „Jedná se o zadání ze dne 15. 11. 2020, kterým nás pověřil praktický lékař se zněním: Prosím spočítejte, kolik klientů se chce nechat proočkovat proti covid-19,“ dodala. Jedná se předběžné zjišťování jaký je o vakcínu zájem.


Jaké přesné nežádoucí účinky vakcína bude mít, se samozřejmě neví. Záležet bude na konkrétní vakcíně. Z pravidla však riziko nežádoucích účinků je vždy nižší než riziko následků zapříčiněných nákazou virem. Faktem je, že každé léčivo má i vedlejší účinky. Vakcína proti COVID-19 však bude bezpečná. Každá schválená vakcína musí projít důkladným procesem testování. O procesu jsme psali zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.