Progresivní Slovensko na Slovensku porazilo vládní stranu Smer-sociálna demokracia (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Zatímco progresivisté získali takřka 28 % hlasů, Smer necelých 25 %. Největším překvapením eurovoleb na Slovensku je však třetí místo mimoparlamentního hnutí Republika. Stranu vede Milan Uhrík, který dříve byl europoslancem za fašistickou ĽSNS Mariana Kotleby. „Místo kotlebovských zelených triček se členové Republiky oblékají do bílých košil a volí jemnější rétoriku,“ psali Novinky.cz.

Podle politologa Tomáše Nociara má Republika blízko k rakouské FPÖ, italské Lize nebo francouzskému Národnímu shromáždění. Její ideologie stojí na třech pilířích. „Rozlišuje mezi domácími hodnotami a cizími. Pohybují se v logice hesla ‚My jsme tu doma‘. Takže tam patří protiromská agenda, protipřistěhovalecká agenda. Potom je to autoritářství, to znamená politika důrazu na právo a pořádek v rámci kterého se vymezují vůči všem sexuálním menšinám. Potom je to populismus, politické elity kritizují jako nekompetentní nebo zkorumpované,“ myslí si politolog.

Europslancem se tak stane i Milan Mazurek, který v předchozím volebním období byl odsouzen za rasistické výroky v rádiu a přišel dokonce o poslanecký mandát. Deník N hodnotí Republiku také jako stranu prokremelskou.

Účast v eurovolbách dosáhla 34,38 procenta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.