Na Slovensku se stále šíří příspěvky, které se snaží vykreslit atentát na premiéra Fica jako připravovanou akci opozice. Šíří se například příspěvek informující o tom, že útočník Juraj Cintula byl dvakrát na půdě Národní rady a Slovenska a ptá se který poslanec ho tam pozval. “Který poslanec vyzvedl Cintulu dvakrát na recepci Národní rady Slovenské republiky a umožnil mu vstoupit?” uvádí se konkrétně v příspěvku.

„Ve skutečnosti je však Národní rada běžně přístupná i veřejnosti, která se může účastnit jednání parlamentu bez pozvání některého ze zvolených poslanců. Jednání Národní rady a jejích výborů jsou až na výjimky veřejná. Účast na zasedáních je omezena pouze kapacitou míst pro veřejnost v zasedací místnosti. Jedinou podmínkou pro vstup do budovy Národní rady Slovenské republiky je předložení občanského průkazu. Poslední věta naznačuje, že střelce z Handlové doprovázel poslanec v budově Národní rady Slovenské republiky, protože návštěva nedorazí do parlamentu bez doprovodu. Je pravda, že veřejnost se může pohybovat po Parlamentu pouze v doprovodu odpovědné osoby. Taková osoba však nemusí být pouze poslancem,“ zjistili analytici ze slovenského Demagogu.

Demagog také upozorňuje, že příspěvek informuje o dvou Cintulových návštěvách parlamentu. Ve skutečnosti ho navštívil jen jednou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.