Výzkumná agentura MNForce zveřejnila výsledky průzkumu, ve kterém se tisíc respondentů v Česku a Slovensku ptala na otázku, zda je Země kulatá. S tvrzením „Země je kulatá (má tvar rotačního elipsoidu)“ zcela souhlasí 73 procent Čechů a Češek. Naopak zcela nebo úplně nesouhlasí tři procenta lidí.

Jen 36 procent slovenských respondentů a respondentek si je jistých, že Země opravdu je kulatá. S tvrzením spíše nebo zcela nesouhlasí 20 procent z nich. Dalších 23 procent dotázaných Slováků uvedlo, že spíš souhlasí. Odpověď nevím vybralo 21 procent. Osm procent spíš nesouhlasí a šokujících 12 procent nesouhlasí vůbec.

Nutno dodat, že společnost MNForce zajišťovala průzkum formou internetových dotazníků CAWI. Uvádí, že jde o reprezentativní vzorek, na svém webu však lidi láká různými odměnami.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.