Včera se na Václavském náměstí uskutečnila protivládní demonstrace, kterou uspořádal Jindřich Rajchl a jeho strana PRO. Samotná demonstrace proběhla bez větších incidentů, výjimkou bylo zadržení muže, který měl na sobě tričko s logem wagnerovců.

Demonstraci předcházela velmi nevhodná spekulace Jindřicha Rajchla, že snad policie zadržuje vlaky jedoucí do Prahy. Příčinou zpoždění vlaků od Českých Budějovic však byla smrtelná nehoda na trati. Provoz byl zcela obnoven před 13:00 a tak i lidé jedoucí vlaky od Benešova demonstraci stihli.

„Pane Jindřich Rajchl, respektuji Váš jiný názor na věc, respektuji, že nesouhlasíte s touto vládou, máte právo na demonstrace, ale podněcovat ty, kteří Vám věří, k myšlence, že se snad stalo neštestí proto, aby někdo zabránil účasti na demonstraci, je opravdu lidsky nízké. Nejnižší. Přečtěte si komentáře pod Vaším postem. To je Vaše odpovědnost. Takhle to vypadá, když složky IZS, hasiči a záchranáři, mají výjezd k lidskému neštěstí. Někde jsou teď zoufalí blízcí a Vaši stoupenci píší, jak pětidemolice strká lidi pod vlak, aby zabránila příjezdu do Prahy,“ napsala středočeská hejtmanka Petra Pecková.

Podle přítomných novinářů pak samotná účast na demonstraci byla nižší než na demonstracích předchozích. ČTK například psala o účasti tisíců lidí. Poměrně prořídlé Václavské náměstí dokazuje i video České televize z 16 hodin. Z videa je zřejmé, že lidé jsou namačkáni na sobě jen u pódia. Jinde po celé ploše Václavského náměstí postávali lidé s velkými rozestupy.

V tomto kontextu se úsměvně jeví odhad strany PRO. Ta odhadovala účast na 101 tisíc lidí. Jednak by se takové množství lidí ani na Václavské náměstí nevešlo (respektive by lidé museli být i v zeleni), především však média odhadují účast na souběžně konaných Dnech NATO na 100 tisíc lidí. PRO tedy přišla se 101 tisíci.

Premiér ČTK sdělil, že shromáždění zaznamenal jen okrajově. Byl na Dnech NATO, kde podle něj lidé vyjadřovali podporu členství Česka v Severoatlantické aliance i krokům jeho vlády. Druhý dnes nejčastěji kritizovaný člen kabinetu byl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten ČTK napsal, že demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí v obtížné době, za nepochopitelné a nepřijatelné ale má využívání této nespokojenosti k podněcování nenávisti a strachu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.