Mezi příznivci Kremlu to vyvolalo velké pobavení. Letci z francouzské armády si prý popletli barvy a při přehlídce na nebe namalovali ruskou trikoloru. „Na ceremonii se sešly desítky tisíc francouzských občanů a na obloze se objevil akrobatický tým francouzského letectva. Elitní francouzští piloti však popletli (?) barevné pořadí francouzské vlajky. A tak se na obloze objevila ne francouzská, ale ruská trikolóra,“ tvrdí jeden z příspěvků. „Elitní francouzský akrobatický tým omylem spletl vlajky na přehlídce v Marseille. A na obloze se objevila ruská trikolóra,“ stojí v dalším podobném příspěvku.

Jenže se jedná o nesmysl. Video, které se začalo šířit na ruských sociálních sítích je natočené z velmi špatného úhlu a jedná se o optický klam. „Olympijský oheň dorazil do francouzské Marseille na palubě historické plachetnice Belém 8. května 2024, 79 dní před slavnostním zahájením olympiády v Paříži 26. července 2024. Během akce, kterou na místě sledoval 150tisícový dav, přeletěla nad marseillským Starým přístavem letka elitního akrobatického týmu Patrouille de France. Na obloze nakreslila olympijské kruhy a poté zanechala modrý, bílý a červený pruh v barvách francouzské trikolóry. Svědčí o tom četné záběry z této události. Slavnostní uvítání olympijského ohně bylo živě přenášeno na oficiální stránce Mezinárodního olympijského výboru. Od času 19:40 je na záběrech vidět, jak Patrouille de France přelétá nad Marseille a zanechává za sebou modro-bílo-červenou stopu. Nikde na záznamu není vidět, že by stopa vytvářela ruskou vlajku. Další záběry, například video sdílené Emmanuelem Macronem na síti X nebo na oficiální facebookové stránce OH v Paříži 2024 potvrzují, že letka skutečně nakreslila francouzskou vlajku,“ zjistila AFP.

„Podle fotografií agentury AFP některá letadla při jistých manévrech letěla o něco výše či níže. Zejména během druhého přeletu nad přístavem letadla ve středu formace, která vypouštěla bílý kouř, letěla o něco výše než letadla s modrou a červenou stopou. Na základě vizuálních prvků ve zmíněném videu, které koluje po sociálních sítích (budova v popředí, stěny na skále), můžeme vidět, že video bylo natočeno z přístavu na Frioulských ostrovech, několik kilometrů východně od zátoky Starého přístavu v Marseille. Upozornila na to i německá tisková agentura DPA,“ vysvětlují analytici s tím, že se jedná o optický klam.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.