Agence France-Presse (AFP; česky: Francouzská tisková agentura) spustila v České republice fact-checkingový program se zaměřením na zprávy šířící se na Facebooku. Mezinárodní zpravodajská agentura AFT totiž dostala za úkol ověřovat i český obsah na Facebooku. K tomuto účelu byla spuštěna i specializovaná webová stránka v češtině s názvem Na pravou míru. Najdete ji na adrese: https://napravoumiru.afp.com/
V České republice zatím působí jedna novinářka AFP a to Laďka Mortkowitz. Ta poskytla nedávno rozhovor pro DVTV. „Označovat příspěvky politiků nesmíme. To je jedna z velkých brzd. Když jsem upozornila europoslance SPD Ivana Davida, že vyvracím jeho nepravdivý článek, poslal mi několik důrazných zpráv,” postěžovala si Laďka Mortkowitz z agentury AFP, kterou si najal Facebook, aby upozorňovala na dezinformace v české prostředí sociální sítě. I tak však novinářka dělá kvalitní práci a ověřila už řadu zpráv. Přinášíme tedy report z pěti zpráv, které unikly našemu projektu:
- Čeští uživatelé sociálních sítí začali ve velkém sdílet dezinformaci o tom, že si Dánsko v reakci na pandemii COVID-19 bude vynucovat povinné plošné očkování. Není to pravda. Dánský parlament sice schválil novelu zákona o pandemiích, která může v případě potřeby stát opravňovat k vakcinaci určitých skupin osob na určitých územích až do roku 2021, ale toto opatření se netýká všeho obyvatelstva a program dětského očkování je v Dánsku i nadále dobrovolný. Článek, který 14. dubna vyšel na dezinformačním webu Aeronet, sdílelo na Facebooku téměř 2 800 uživatelů. Podobný článek se objevil i na webu Megazpravy.cz zde. Tvrzení, že je v Dánsku nyní povinné plošné očkování, se nezakládá na pravdě. V zákoně o epidemiích, jehož novelu schválil dánský parlament 12. března 2020, se píše toto: „Aby se zabránilo šíření obecně nebezpečné choroby, může ministr zdravotnictví na doporučení Národní zdravotní rady nařídit, aby bylo povinné očkování zahájeno v omezenější oblasti nebo omezenější populaci.” Nikde v není zmínka o hrozbě vězením či vynucování očkování za pomoci policistů. Text novely zákona je k dispozici zde. Více o dezinformaci si přečtěte ve zprávě AFP.
- Na sociálních sítích přibyla další konspirační teorie o spojitosti mezi Billem Gatesem a pandemií COVID-19. Podle ní si zakladatel Microsoftu nechal zaregistrovat patent na očkovací průkaz v mikročipu implantovaném do lidského těla, což mu umožní získat biometrická data celé světové populace. Toto tvrzení je zavádějící. Microsoft si sice nechal zaregistrovat patent na novou kryptoměnu založenou na biometrických datech, ale není v něm jediná zmínka o implantování mikročipů do lidských těl; k odběru dat by docházelo pomocí přístrojů nošených na lidském těle. Microsoft navíc o patent požádal již v červnu 2019, tj. půl roku před vypuknutím koronavirové pandemie.
Fotomontáž s Billem Gatesem a krátkým textem v angličtině se na Facebooku objevila 19. dubna a okamžitě ji začaly sdílet tisíce uživatelů. Kromě nepravdivé informace, že je patent na „mikročip implantovaný do lidského těla, který je spojen počítačovým systémem cloud,” také tvrdí, že číslo patentu je „060606”, což odkazuje na 666, neboli číslo ďábla. Tento post, který sdílely stovky lidí, tvrdí, že technologie mikročipu bude součástí vakcíny proti onemocnění COVID-19, díky které se lidstvo změní v „otroky a zdroj příjmů pro globální bestie” jako je Bill Gates.
Pravda je, že si 20. června 2019 Microsoft skutečně zažádal o patent na kryptoměnu využívající biometrická data. Žádost o patent byla publikována 26. března 2020 a bylo jí přiděleno číslo WO2020060606A1. To sice obsahuje sekvenci „060606”, ale evidentně se jedná jen o část čísla, nikoliv o celé označení patentu. V textu žádosti o patent není jediná zmínka o implantování mikročipů do lidských těl. Je tam ovšem často zmiňováno „uživatelské zařízení,” pravděpodobně nějaký typ smart hodinek či podobné zařízení, které lze nosit na těle. Z diagramu, který byl přiložen k žádosti o patent, je také zřejmé, že zařízení není integrální součástí pozorované osoby. Více v článku AFP. - Tisíce lidí sdílely na sociálních sítích video, které má údajně zobrazovat krásy Wu-chanu, tj. čínského města, ve kterém koncem minulého roku propukla pandemie COVID-19 způsobená novým koronavirem SARS-CoV-2. Ve skutečnosti je ovšem video kompilací staveb a památek z celé Číny. Po pečlivém dohledání všech záběrů na internetu a sociálních sítích AFP zjistila, že ani jeden z futuristicky působících mrakodrapů a mostů se nenachází ve Wu-chanu. Video, které po sociálních sítích začalo kolovat již v březnu, budí dojem, že Wu-chan je hypermoderní metropole oplývající futuristickými mrakodrapy, mosty a unikátní infrastrukturou. Mezi českými uživateli se začalo šířit 13. dubna prostřednictvím stránky Skupina svobodných občanů ČR zde, a to s textem: „Přátelé, Wu chan, jak nám ho ČT neukáže.” Houfně bylo sdíleno také na Slovensku nebo třeba v Nigérii.
Co je na videu ve skutečnosti? Rozhodně ne záběry z Wu-chanu. Jedná se o kompilaci videí z více zdrojů: některá jsou převzata z TikToku, jiná z Twitteru a některé další scény byly již před lety nahrány na YouTube. Za pomoci zpětného vyhledávání fotografií, klíčových slov a dalších metod se nám podařilo identifikovat všechny budovy, stavby a dopravní infrastrukturu až na jedinou výjimku, o které bude zmínka na konci článku. Všechny stavby jsou sice v Číně, ale ani jediná se nenachází ve Wu-chanu. Wu-chan je přitom moderní město s více než 11 miliony obyvatel, rozvinutým administrativním centrem a mnohými architektonicky oceňovanými stavbami. Více v článku AFP. - Tisíce českých uživatelů sdílely na Facebooku posty a články zlehčující nebezpečí nákazy novým koronavirem. Podle nich italské statistiky o počtu úmrtí dokazují, že se nebezpečí onemocnění COVID-19 přehání, nebo že pandemie dokonce vůbec neexistuje a paniku záměrně vyvolali politici a farmaceutické firmy za účelem kontroly veřejnosti. Toto tvrzení je nepravdivé. Z čísel italského statistického úřadu Istat vyplývá, že se počet úmrtí v zemi na počátku letošního roku ve srovnání s loňským rokem zdvojnásobil. Italští odborníci navíc tvrdí, že oficiální počet úmrtí souvisejících s nemocí COVID-19 je výrazně podhodnocen. Jeden z takových příspěvků se na Facebooku objevil zde a byl sdílen více než 1 500 uživateli.
Italské úřady již dříve připustily, že informace o koronaviru jsou neúplné, protože úmrtí lidí s příznaky COVID-19 mimo nemocnice nebyla zahrnuta do oficiálních statistik. Skutečný počet lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem, nikdo nezná, stejně jako počet lidí, kteří zemřeli z jiných důvodů mimo nemocnice, protože ty pro ně kvůli přívalu pacientů s nemocí COVID-19 neměly místo. „Na čísla Istatu bych příliš nespoléhal,” řekl Sergio Harari, ředitel pneumologického oddělení nemocnice San Giuseppe v Miláně. Doktor Harari, který je sám pozitivní na COVID-19 a nyní tráví čas v karanténě, řekl v telefonickém rozhovoru s AFP, že skutečný počet úmrtí v důsledku koronaviru je pravděpodobně daleko vyšší: „Oficiální čísla jsou velmi diskutabilní, ale to je koneckonců tak i v dalších zemích. Nicméně je pravda, že se Lombardie během této krize dopustila velkých chyb.” Více v článku AFP. K uvedené věci ještě dodáváme, že počet obětí koronaviru může být o 60 procent vyšší, než se uvádí. Vyplývá to z analýzy listu Financial Times.
- Na Facebooku se mezi českými uživateli začaly šířit informace o tom, že se v březnu tohoto roku v Číně objevil „nový virus” známý pod jménem hantavirus, a to ve chvíli, kdy kulminovala panika kolem onemocnění COVID-19 způsobeného novým typem koronaviru. Tato informace není pravdivá: podle odborníků není hantavirus nový typ viru. Vědcům je známý už od 50. let minulého století, neboť byl objeven během války v Koreji. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) navíc uvádí, že se hantavirus na lidi přenáší takřka výhradně z hlodavců, ne z jednoho člověka na druhého. Zavádějící informace o “novém viru,” který stejně jako koronavirus způsobuje respirační potíže, se objevila např. na stránce onlinového časopisu tiscali.cz a mezi českými uživateli na Facebooku byla od 25. března 2020 sdílena nejméně stokrát, a to například zde a zde.
Tato informace je zavádějící: Vědcům je hantavirus známý už od 50. let minulého století, neboť byl objeven během války v Koreji. V roce 2010 vydal odborný časopis Clinical Microbiology Reviews o hantaviru tuto studii. V ní se uvádí: „V minulém století byl hantavirus objeven po propuknutí nákazy ve dvou ohniscích. K prvnímu rozšíření nákazy došlo během korejské války (1950-1953), kdy více než 3000 vojáků OSN onemocnělo tzv. korejskou krvácivou horečkou, běžně také označovanou za krvácivou horečku s renálním syndromem (HFRS).” Více v článku AFP.