Pojďme si říct o jedné nepříjemné věci, a to je zodpovědnost médií za titulky k článkům. Pokud si někdo nepřečte celý článek, nedozví se, že šlo o názor soukromé organizace, která nijak nevyjadřuje stanovisko spolkové vlády ani dalších německých institucí. Ovšem screenshot už žije na sociálních sítích vlastním životem a používá se jako “důkaz”, že německá vláda je s Čínou jedna ruka.Klasická reakce médií je: ale vždyť jsme to v článku napsali správně, když si přečtete, co píšeme, jasně tady vidíte, že nelžeme. To je sice hezké, ale ti, kdo ty titulky píšou, musí vědět, jakým životem screenshoty samotných titulků na internetu žijí, stejně jako musí vědět, kolik čtenářů čte jen nadpisy a maximálně perex nebo jen statusy ke sdílenému článku na facebookové stránce daného média. Jejich argumentace samozřejmě zní, že je to mimo jejich zodpovědnost, že kdo chce, pravdu si přečte v článku.

Co myslíte, když respektované médium takhle manipuluje clickbaitovými titulky (které kolikrát jsou i v rozporu se zbytkem textu), je nebo není zodpovědné za to, jak ten titulek k šíření dezinformací použije společnost, která je konzumuje?


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.