Protože jsme uprostřed léta, rozhodli jsme se věnovat i některým mýtům, které nejsou aktuální, ale ve společnosti se objevují. Známý narativ říká, že Češi jsou Slované a tak máme s ostatními slovanskými národy držet pospolu. Paradoxně se to však nemá týkat Ukrajinců. Jsou ovšem Češi skutečně Slované?

Genetické studie ukazují, že Češi jsou směsicí různých etnických skupin. Přibližně 35 % genetického materiálu dnešních Čechů pochází od Slovanů. Zbytek tvoří geny Germánů, Keltů, Skandinávců, Romů, Turků a dalších skupin. Historicky se na území Česka mísily různé populace, což vedlo k této genetické rozmanitosti. Češi mají geneticky blíže k Němcům a Rakušanům než k některým jiným slovanským národům.

Češi jsou však historicky a kulturně považováni za Slovany. Slované přišli na území dnešní České republiky v průběhu 6. století během období známého jako stěhování národů. Tito lidé přinesli s sebou slovanskou kulturu, jazyk a zvyky, které se postupně staly základem české identity. Kulturně se Češi identifikují se slovanským dědictvím, což se projevuje v jazyce, folklóru, tradicích a historických událostech.

Česká kulturní tradice je směsicí vlivů jak slovanských, tak západních. Historicky a kulturně mají Češi mnoho společného se Slovany, ale také byli silně ovlivněni západními kulturami, zejména německou. Čeština patří do západoslovanské skupiny jazyků, spolu například s polštinou nebo slovenštinou. Mnoho českých lidových písní, tanců a zvyků má slovanské kořeny. Během středověku a raného novověku byly české země součástí širšího slovanského světa.

České země byly po staletí součástí Svaté říše římské a později Rakousko-Uherska, což přineslo silný německý kulturní a administrativní vliv. Mnoho českých měst, zejména Praha, má architekturu a umělecké styly ovlivněné německou kulturou. Některé české pokrmy a kulinářské tradice mají kořeny v německé kuchyni. Celkově lze říci, že česká kultura je unikátní směsicí slovanských a západních vlivů, což ji činí velmi bohatou a rozmanitou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.