Koncem června 2022 se na Facebooku rozšířily příspěvky s fotografiemi odpadků a nepořádku společně s tvrzením, že má jít o “environmentální odkaz” po letošním festivalu Glastonbury, na kterém vystoupila s projevem Greta Thunbergová. Na Twitteru či Facebooku je sdílena koláž, která naznačuje, že po projevu Grety Thunbergové vznikl na festivalu v Glastonbury velký nepořádek. Podobný obsah byl šířen i na dalších místech na Facebooku. Obdobný příspěvek je na telegramovém kanálu ZEM&VEK.

Na první z fotografií je uvedeno jméno a copyright: “David Hedges SWNS.com”. Jedná se o fotografa pro agenturu, pro kterou byla fotografie pořízena. Při reverzním vyhledávání fotografie jsme zjistili, že byla zveřejněna v článku deníku Daily Mail v červnu 2015. Novináři AFP kontaktovali fotoreportéra Davida Hedgese na Instagramu. „Tuto fotku jsem pořídil v roce 2015. Letos jsem nebyl na festivalu v Glastonbury a pro SWNS už nepracuji,” napsal 30. června 2022.

Další fotografii z nepravdivého příspěvku, na které je vidět pódium Pyramid stage, jsme dohledali v článku anglického deníku Evening Standard z roku 2016. Podle jejího popisu jsme v databázi Alamy zjistili, že ji pořídil Ben Birchall, fotograf agentury PA Images 27. června 2016.

Třetí fotografie s mužem, který stojí na trávníku plném odpadků, pochází z roku 2014. 30. června 2014, na konci daného ročníku Glastonbury, ji pořídil fotograf agentury PA Images Yui Mok.

Další fotografie z nepravdivého příspěvku dokonce ani nepochází z festivalu Glastonbury. Fotografii s odpadky a skládacími židlemi na velké otevřené ploše jsme dohledali v databázi Alamy , přičemž nese název “20130821RocknHeimCamp” a podle údajů byla pořízena 21. srpna 2013. To naznačuje, že pochází z festivalu Rock’n’Heim , který se koná městě Hockenheim.

Thunbergová skutečně vystoupila na festivalovém Pyramid stage , kde 25. června řekla , že svět čelí “totální přírodní katastrofě”. Snímky pořízené fotografy AFP v pondělí 27. června, tedy den po skončení festivalu, ale ukazují, že letos po sobě jeho účastníci také zanechali spoustu odpadků. Stejně jako v minulých letech, i letos probíhal úklid po skončení festivalu. Pokud jde o ekologii, organizátoři festivalu podnikají kroky ke snížení negativních dopadů akce na životní prostředí. V roce 2019 byl během akce zakázán prodej plastových lahví od nápojů a na kompost bylo zpracováno 149 tun potravinového odpadu. Jak jsme se dočetli na stránkách pořadatele, ve stejném roce byla instalována fermentační komora, která zachycuje skleníkové plyny a přeměňuje je na čistou energii a slouží také k napájení zázemí.

Více na AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.