Někteří lidé se snaží za každou cenu dokázat, že Ukrajině vládnou fašisti. Například tato „grafika“ má dokazovat, že údajně 28.4.2021 v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hajloval. Ke smůle dezinformátorů ovšem na fotografii není Volodymyr Zelenskyj. Je pravdou, že 28. dubna 2021 se v Kyjevě sešla asi stovka neonacistů. V den výročí, kdy byla založena jednotka SS Galicia. Muž na fotografii navíc pravděpodobně nehajluje, ale gestem znázorňuje „ukrajinský trojzubec“. Na fotografie je však každopádně Volodymyr Koshovenko, nikoliv ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Jiná fotografie na niž už skutečně „hajluje“ Zelenskyj pochází z roku 2014, kdy ještě nebyl prezidentem, ale oblíbeným hercem, který natáčel komické scénky. Ve vystoupení paroduje narativy šířené o Ukrajině. „Zelenskyj nazval všechny Ukrajince banderovcemi, vzpomněl si na americké žoldáky bojující v ukrajinské armádě, na koncert Ani Lorak, který byl narušen v Oděse a na malajský boeing, který byl sestřelen na Donbasu,“ píše se v popisu komického vystoupení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.