I v našem prostředí se začala šířit po sociálních sítích fotografie zachycující tři dívky s rukama zdviženýma zřejmě k nacistickému pozdravu, doplněná popiskem, podle nějž má jít o manželky bojovníků ukrajinského praporu Azov a žena se zakroužkovaným obličejem je prý Katerina Prokopenková, manželka velitele tohoto praporu.

U nás rozšířil tuto dezinformaci například uživatel označující se jako Tomáš Tyl, který umístil zmíněný mem 12. května 2022 na svůj facebookový profil a mimo jiné k němu připsal: „Jak dlouho si ještě budeme lhát?! Tak prostě řekněme, že jsme na straně nacistů, což už stejně všichni víme a bude to cajk…“ Jeho příspěvek měl mít podle zpravodajského webu Deník.cz tisíce sdílení. Příspěvek se však šíří i jinde na Facebooku.

Mem ale lže. Zveřejněná fotografie je ve skutečnosti více než 12 let stará, nepochází z Ukrajiny a zachycuje někoho úplně jiného než Katerinu Prokopenkovou a ostatní manželky bojovníků Azovu. „Fotografie tří dívek s napřaženými pažemi koluje minimálně od začátku roku 2010, kdy manželce azovského velitele muselo být mezi 14 a 15 lety,“ upozorňuje italský novinář David Puente na stránkách webu Open Online, věnujícího se mimo jiné ověřování pravdivosti šířených informací.

Ruský fact-checkingový web Provereno upozorňuje, že fotografie se šíří už dlouho. Například v roce 2015 byla na fórech a sociálních sítích zveřejněna upravená verze obrázku (na trička byly přidány nacistické symboly a portrét Hitlera) s popisky jako „Poznejte prosím novou evropskou zemi – Ukrajinu“ a „Moderní Banderovci na Ukrajině“.

Ve skutečnosti se obrázek objevil dlouho před rokem 2015. Jeho nejstarší použití, jehož příklad objevili ověřovatelé faktů z italského projektu Facta, se datuje do září 2010. Fotka navíc s největší pravděpodobností zobrazuje dívky z Polska a tento závěr lze vyvodit nejen kvůli polské vlajce na tričku dívky vlevo. Až do roku 2014 byl obrázek často zveřejňován na polských webech (svědčí o tom odpovídající vodoznaky), v popiscích byly použity fráze „polské školačky“ a „polské dívky“.

Zdroje: Deník.cz, Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.