Nevládní organizace  Avaaz odhalila síť 500 krajně pravicových profilů, které šířily falešné zprávy a nenávistné projevy. Jejich cílem bylo ovlivnit volby do Evropského parlamentu. Facebook už zablokoval účty, které sledovalo šest milionů uživatelů. Prověřuje stovky dalších, které mají až 26 milionů pravidelných čtenářů (sledujících).

Dosud odhalené účty šířily dezinformace a propagovaly nadřazenost bílé rasy. Působily zejména ve Francii, v Německu, Itálii, Spojeném království, Polsku a Španělsku.

Tyto neoficiální extrémně pravicově orientované účty založené pod falešnými jmény byly populárnější jako oficiální stránky pravicových a protievropských populistických skupin v těchto zemích. Příspěvky zaznamenaly 500 milionů návštěv, což je více než počet voličů v Evropské unii.

Informace o jednotlivých zemích na základě zprávy  Avaaz :

  • Francouzské účty propagovaly rasismus. Počet zobrazení za poslední tři měsíce: 1 147 262.
  • Německé účty popíraly holokaust a propagovaly politickou stranu Alternative für Deutschland (AFD). Počet zobrazení za poslední tři měsíce: 7 825 515.
  • V Itálii byly vytvořeny stránky, které údajně měly sloužit ke sdílení obecných zájmů (zdraví, krásu, sport …). Na stránce, která byla vytvořena pro sdružení zemědělců a chovatelů, bylo video, na němž migranti demolují policejní auto. Ve skutečnosti to však byla vystřižena scéna z filmu. Počet zobrazení za poslední tři měsíce: 97 307 674.
  • V sousedním Polsku se šířily hoaxy o taxikářích z řad migrantů a tito lidé mají údajně na svědomí znásilňování žen. Počet zobrazení za poslední tři měsíce: 38 830 527.
  • Podle dezinformačních facebookových stránek katalánští separatisté měli zablokovat dětské centrum pro léčbu rakoviny. Počet zobrazení za poslední tři měsíce: 300 541 589.
  • Ve Velké Británii se prudce rozšiřovaly dezinformace o tom, že milion muslimů chce právo šaría. Počet zobrazení za poslední tři měsíce: 1 735 862.

Byly rovněž vytvořeny i falešné fanouškovské stránky politiků a pravicových politických stran. Takové stránky měly za cíl ovlivnit nejen evropské volby, ale i dlouhodobě ovlivňovat veřejnou mínění, šířit hoaxy a propagovat dezinformační kampaně.

Firma Archimedes Group z Tel Avivu používala podobné praktiky jako Rusko před americkými volbami v roce 2016.

Facebook také nedávno informoval , že zablokoval izraelskou společnost, která se snažila ve více zemích ovlivnit výsledky voleb. Firma Archimedes Group se specializuje na politické poradenství a lobování.

Šéf oddělení kybernetické bezpečnosti Facebooku Nathaniel Gleicher informoval, že sociální síť zrušila 65 izraelských účtů, 161 stránek, desítky skupin a čtyři účty na Instagram, které izraelská společnost používala ke své „činnosti“.

Archimedes Group sídlí v Tel Avivu a otevřeně se prezentuje jako firma, která vede prezidentské kampaně po celém světě. Na své stránce dokonce uvádí, že využívá prostředky k ovlivňování vnímání reality dle požadavků klientů. Firma působila zejména v subsaharské Africe, ale i v jihovýchodní Asii či Latinské Americe. Vzhledem k této zeměpisnou rozmanitost je obtížné určit jeden ideologický motiv.