Systém dezinformací je stavěný tak, aby efektivně rozdělil společnost. Aktuální trend, na který se zaměřil hlavní proud dezinformátorů, je postavený na otázkách zdražování a pomoci „našim lidem“ ať už je to kdokoli.

Tomio Okamura si během stavby megalomanského domu stěžuje na drahotu a poslanci ANO postávali u benzínek a mávali penězi, aby upozornili na cenu benzínu, která se jich v podstatě netýkala. Na rozdíl od běžných zaměstnanců a OSVČ na benzín mají vyčleněné poslanecké náhrady. Jen pro zajímavost, poslanec bydlící do 50 km od Sněmovny má nárok na 33 700 Kč jako náhradu na dopravu.

Aktuálně odsouzený lhář Tomio Okamura (musí se omluvit europoslancům za svá lživá tvrzení) se svou stranou neustále navyšuje na sociálních sítích lživá tvrzení (např. vláda Petra Fialy nic nedělá s drahotou, přesto, že vláda činí celou řadu kroků). Cílem je opět podrazit nohy demokracii a tlačit společnost směrem k oligarchizaci a nejlépe k té putinovského typu. Proč to T. Okamura dělá?

Důvod je poměrně jasný. Ve společnosti západního střihu, kam v současnosti patříme, by jako ryzí populista měl minimální šanci dostat se k vysoké státní funkci, neboť by neprošel sítí kontrolních mechanismů. Jeho cestovní kancelář pro plyšáky je spíše úsměvná záležitost, zato transfer peněz ze stranické pokladny Úsvitu Tomia Okamury do jeho soukromé pokladničky je naprosto jiný level.

Jediné řešení je štěpit společnost, rozmělňovat demokratické mechanismy a rozkládat důvěru občanů ve vlastní stát. Důsledky této dlouhodobé práce jsou už vidět zejména na té nejzranitelnější části populace, jakou jsou senioři.

Nástup komunikačních technologií v posledních 20 letech byl tak rychlý, že se mu často nedokázali přizpůsobit a stále žijí v myšlenkovém schématu, že co je psáno, to je dáno. A už nerozlišují kým, kde a proč to vůbec napsáno je. Každý máme v rodině někoho, kdo dezinformacím podléhá a bojí se budoucnosti.

Jediný možný způsob, jak sebe i je bránit je časově i psychicky náročný. Přesto prosíme, nevzdávejte to. Pomalu a trpělivě vysvětlujte, kde hledat fakta, proč nejsou řetězové zprávy podepsané, jak atakují jejich strach. Jakmile se začneme hádat, dezinformátor vyhrál. Zní to jako klišé, ale pohádat se doma jen proto, že Okamura chce funkci a peníze na dostavění domu, to nám za to přece nestojí, ne?

PS.: Vyslechnuto v tramvaji: „A navíc tam mají plno pravopisných chyb,“ říká jedna postarší dáma druhé. „Myslíš ty emaily ze Strany Pomocných Dělníků. To se nediv,“ smečuje druhá.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.