Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.
Začátek října uplynulo osmdesát let ode dne, kdy z balkonu tehdejšího Katolického domu (dnes gymnázium sv. Františka z Assisi) tehdejší úřadující místopředseda fašistické Hlinkovy slovenské ľudové strany (HSLS) Dr. Jozef Tiso oznámil prohlášení autonomie Slovenska. V tento den byly položeny základy slovenské státnosti, které pak byly naplněny 14. března 1939 vyhlášením samostatného Slovenského státu.
Slovenský stát vznikl v důsledku nacistické agrese vůči Československu a přes svou formální samostatnost patřila po celou dobu své existence mezi satelity podléhající Třetí říši. Ľudácký režim se během války zkompromitoval perzekucí židovského obyvatelstva, která vyvrcholila zapojením se Slovenské republiky do tzv. konečného řešení židovské otázky prostřednictvím vyvezení většiny slovenských Židů do nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Od března do října 1942 bylo ze Slovenska do nacistických vyhlazovacích táborů vyvezeno téměř 58 000 Židů, z nichž se konce války dožilo pouze několik stovek osob. Slovenská vláda navíc německé straně za každého vyvezeného Žida platila 500 říšských marek. Průběh deportací slovenských Židů zajišťovalo samo ministerstvo vnitra v jehož čele stál Alexander Mach.
Šokující tedy je, že Katolická církev poskytla své prostory gymnázia k pořádání vzpomínkového semináře, který pořádala občanské sdružení Ústav dějin křesťanstva. Za líbivým názvem se však skrývá organizace adorující výše zmíněný fašistický režim na Slovensku.
„Extremistům z různých organizací i uctívači Slovenského státu a Jozefa Tisa poskytlo své prostory církevní Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žilině. Stalo se tak během víkendu počátkem října a šlo o oslavu 80. výročí vyhlášení autonomie Josefem Tisem z balkonu budovy. Právě v ní teď gymnázium sídlí. V sále zpívali gardistickou píseň Rež a Rubaj do krve a před pamětními deskami na stěně školy účastníci vyvolávali heslo “Věrní sobě, svorně napřed”, což je nápis prezidentské standardy Jozefa Tisa. Vzpomínkový seminář na gymnáziu zorganizoval Ústav dějin křesťanství a místní odbor Matice slovenské v Žilině,“ píše slovenský Deník N.
Projevy zde přečetl například bývalý předseda Matice slovenské Marián Tkáč, poslankyně NR SR za stranu ĽSNS Natália Grausová, bývalý poslanec za SNS Jozef M. Rydlo, národní aktivista Stanislav Pánis či Jozef Sásik. Přítomni byli i dva prezidentští kandidáti – Štefan Harabin a Róbert Švec.
Jeden z řečníků Stanislav Pánis se angažuje v nacionalistických organizacích. V roce 2008 je uváděn jako předseda organizace Spoločnosť pre zachovanie tradícií, která udržuje odkaz slovenského prezidenta Jozefa Tisa a hodlala formou veřejné sbírky zajistit opravu Tisova rodného domu.
„Je třeba dodat, že vzhledem na svou dobu, jednali představitelé HSLS moderně, aktuální. Řečeno dnešním newspeak, garnitura HSLS přijala, evropské řešení,“ uvedl Martin Lacko, který sám sebe nazývá historikem. Tím „moderním evropským řešením“ bylo, jak jsme již uvedli výše, například posílání Židů do vyhlazovacích táborů. Štefan Harabin je známým šířičem hoaxů na Slovensku. Harabin, který je tváří konspiračních médií, už v minulosti šířil hoax – nepravdivou poplašnou zprávu o nebezpečné jehle při tankování. O tomto hoaxu psal i náš web Manupulátoři.cz.
„Vedení Žilinské diecéze nebylo seznámeno s uspořádáním akce u příležitosti 80. výročí vyhlášení autonomie Slovenska ze dne 6. 10. 2018. Akci zorganizoval Ústav dějin křesťanství, místní odbor Matice České zabezpečoval občerstvení. Akce se začalo bohoslužbou, na níž kazatel prof. Kutarňa interpretoval biblické čtení, určené na 6. října. Obsahem následujícího semináře byly přednášky o historickém faktu vyhlášení autonomie, které bylo úzce spojeno s osobou Andreje Hlinky,“ tvrdí Žilinská diecéza.