Nesmyslný skandál se snaží dezinformační média dělat z toho, že vláda chce rozšířit množství důvodů k vyslání vojáků do zahraničí bez souhlasu obou komor parlamentu a to na 60 dní. Například Aeronet v tom vidí nový „zmocňovací zákon“ nebo přípravu na válku. Ve skutečnosti to ústava dovoluje už dnes a vláda chce jen rozšit důvody, kdy to bude možné.

Nyní může kabinet vyslat české vojáky do zahraničí bez parlamentního souladu na nejvýše 60 dnů v případě plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, při účasti na mírových operacích nebo při záchranných pracích po živelních pohromách nebo haváriích. Předloha k výčtu přidává ochranu života a zdraví a ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti Česka. „Jedná se zejména o případy záchrany občanů ČR v zahraničí, poskytování pomoci uprchlíkům, zajišťování ochrany života a zdraví osob ohrožených nelegální migrací či poskytování zdravotnické pomoci obyvatelstvu například v případě epidemií a pandemií,” stojí v důvodové zprávě. Předloha by vládě i v těchto případech umožnila rozhodnout o až 60denním pobytu cizích vojáků v Česku.

Zda novela zákona projde, není jisté. Ve Sněmovně je pro schválení změny ústavy potřeba nejméně třípětinová většina, tedy aspoň 120 hlasů. Vládní koalice jich má 108 a potřebuje podporu aspoň části opozice. Mimochodem o velmi podobnou změnu usilovat i v roce 2019 Andrej Babiš, ale neměl podporu koaličního partnera a KSČM.

To, proč vláda měsíc před napadením Ukrajiny Ruskem souhlasila s léčením ukrajinských vojáků, už náš web vysvětloval. Dezinformační weby jen sází na krátkou paměť lidí, kdy si někteří nepamatují, že Rusko se na válku připravovalo měsíce předem a naopak dezinformátoři nám tvrdili, že k žádné válce nedojde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.