I více jak rok od porážky Donalda Trumpa desítky milionů Američanů stále věří, že vyhrál. A to i přesto, že v Bílém domě od ledna sedí Joe Biden a Trumpem opakovaná tvrzení o volebním podvodu audity i soudy vyvrátily. Donaldu Trumpovi se opakovaným lhaním podařilo vytvořit velký americký mýtus o ukradených volbách, který už rok žije vlastním životem. Průzkum Public Religion Research ukazuje i to, že skoro čtyři z 10 lidí, kteří věří Trumpově lži o volebním podvodu, si myslí, že oprávněnou vlasteneckou reakcí je uchýlit se k násilí. Pro by bylo víc než 30 milionů Američanů, kteří to tak cítí, a to i po lednovém přepadení Kapitolu s tragickými následky.

I mezi takové konspirační teoretiky patří kromě milionů Američanů i například Benjamin Kuras. „A komedie týdne? Ve Wisconsinu v prezidentských volbách 2019 odevzdalo hlasy 115 tisíc registrovaných voličů starších než 124 roky. Byli to voliči registrovaní v roce 1918 a nějak se zapomnělo je ze seznamu odstranit. Zajistili Bidenovi vítězství o 20 tisíc hlasů,“ uvedl neúspěšný kandidát do Senátu Benjamin Kuras na závěr rozhovoru, který s ním vedl Jaroslav Polanský a který zveřejnil web Parlamentní listy dne 27. ledna 2022. Mimochodem, rozhovory s Kurasem, označované jako „Analýza“, vycházejí v Parlamentních listech pravidelně coby tzv. „Obzor Benjamina Kurase“. Tvrzení o tom, že seznam voličů v americkém Wisconsinu obsahuje více než 120 tisíc aktivních voličů, kteří údajně byli registrováni k volbám již před více než sto lety, není nové. Rozšířilo se z videa, jež letos 7. ledna zveřejnila na svém facebookovém profilu Ivory Heckerová, bývalá reportérka americké televizní stanice Fox 26 Houston.

Podle agentury PolitiFact si obce v americkém státě Wisconsin až do roku 2002 vedly své vlastní registrační záznamy (přičemž obce s méně než pěti tisíci obyvateli si je nemusely vést vůbec), ale v onom zmiňovaném roce se to změnilo kvůli přijetí nového federálního zákona zvaného Help America Vote Act, který vyžadoval zavedení celostátní databáze se standardním formátem záznamů. Tato celostátní databáze byla skutečně zavedena a její formát obsahoval také kolonky „datum narození voliče“ a „datum registrace voliče“. Pokud předchozí voličské databáze spravované městy a obcemi tyto dva údaje nesledovaly, byly „překlopeny“ do celostátního systému s tím, že jako výchozí údaj pro datum narození u nich bylo zadáno datum 1. 1. 1900 a jako výchozí pro datum registrace voliče datum 1. 1. 1918.

Hodně záznamů se zástupnými údaji již podle této agentury z wisconsinské databáze od roku 2006 zmizelo, protože je voliči aktualizovali, nicméně na podzim roku 2021 existovalo ve Wisconsinu stále ještě asi 3700 aktivních záznamů voličů se zástupnou výchozí informací o datu narození (tedy s datem narození 1. 1. 1900) a asi 120 tisíc záznamů se zástupným výchozím datem registrace (1. 1. 1918). Wisconsinská volební komise na sloučení městských záznamů v celém státě do federální databáze upozornila, stejně jako na to, že roky 1900 a 1918 byly použity jen jako výchozí zástupné údaje tam, kde skutečná data narození a registrace chyběla. Nastavení zástupných dat nepředstavuje podle státu Wisconsin ani náznakem podvod s voliči. K žádnému podvodu tedy ze strany demokratů nedošlo.

Realita přitom byla přesně opačná. Část republikánů se pokusila nepravdivě doložit, že předloňské volby v několika státech vyhrál Donald Trump. Falšovali volební dokumenty, které získala organizace American Oversight. Listinami se zabývá výbor americké Sněmovny. V týdnech po volbách v roce 2020 poslali spojenci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa do Národního archivu falešné certifikáty, které měly potvrdit, že Trump zvítězil v sedmi konkrétních státech. Ve všech ale bývalý prezident ve skutečnosti prohrál, hlasy volitelů získal demokratický kandidát Joe Biden.

Donald Trump navíc chtěl v druhých prezidentských volbách vyhrát stůj co stůj. Jeho lidé zosnovali plán, jak ho vyhlásit vítězem, přestože nezískal potřebné volitele. Do sčítacích místností vyslali své volitele, kteří se zfalšovanými certifikáty tvrdili, že jsou ti praví a oficiální. Organizovaný podvod teď vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti.

Zdroj: Deník.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.