Internetem se šíří nepravdivé tvrzení, že vakcína proti COVID-19 negativně ovlivňuje plodnost, případně působí úplnou sterilizaci, zejména u žen. Toto nepravdivé tvrzení je součástí komplexu konspiračních teorií, které tvrdí, že elity (Bill Gates apod.) využívají epidemie k redukci světové populace, aby udělali místo pro migranty, aby snížili produkci CO2 a podobně.

Podle lékařských studií je to nemoc COVID-19, která může mít negativní vliv na mužskou potenci, nikoliv vakcína. Ve skupině testujících vakcínu firmy Pfizer během 7 měsíců 23 žen otěhotnělo.

Vakcíny, které jsou ve schvalování nebo se už začínají používat, byly masivně testovány na dobrovolnících, nejvíce vakcína Pfizer – 43 538 dobrovolníků po dobu sedmi měsíců. Tyto testy dávají dobrý obraz o vedlejších účincích. V žádném případě se neobjevila jako nežádoucí účinek neplodnost.

„Běžné je, že zpochybňují závažnost onemocnění, proti kterým se očkuje, mimo jiné argumentují tím, že jde o „běžná dětská onemocnění“, která je pro děti lepší si prodělat, než proti nim být očkovaní. Zcela pak pomíjí skutečnost, že jde o infekce, které běžně provázely vážné komplikace včetně úmrtí. Tuto osobní zkušenost, kterou měly generace před námi, jsme, bohudík, ztratili, a tak si můžeme dovolit luxus v podobě odmítání očkování. Ztratili jsme strach z infekčních chorob, a o to více se bojíme očkování. Konkrétním důsledkem zlehčování závažnosti spalniček je to, že máme v celé Evropě zpátky epidemii onemocnění, které mohlo být v roce 2020 zcela vymýcené. Běžně odpůrci očkování, včetně hnutí Rozalio, odmítají očkování proti HPV, například s tím, že vakcína má způsobovat neplodnost a vážné neurologické postižení, realita je pak taková, že ženy zbytečně umírají na rakovinu děložního čípku, které lze předejít právě očkováním,“ řekla už květnu novinářka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.