Na Facebooku se šíří status profilu “Evka Grégerová Holczova” podle něhož měla být nezletilá osoba oslovena Ukrajinci, přičemž z kontextu je zřejmé, že mělo jít o pokus o únos dítěte. Podobné hoaxy se šíří v různých obměnách již dlouhodobě. Jejich cílem je vyvolávání paniky, přičemž v případě zveřejnění národnosti údajných únosců jde i o posilování nenávistných projevů vůči konkrétní skupině lidí.

„Slovenští policisté proaktivně navštívili danou osobu, která do té doby nešla na policii, jen napsala status na Facebooku. Osoba policistům zopakovala to, co napsala ve statusu. Policisté zjistili, že žádný podobný incident nebyl hlášen ani městské policii. Policisté díky kamerovým záznamům ztotožnili vozidlo a následně osobu, o které byl uveden status. Nejde o žádného Ukrajince, ale o 25letého mladíka z Ázerbájdžánu, který se na Slovensku zdržuje legálně. Cizinec uvedl, že v jeho zemi je běžné dávat malým dětem bonbóny, lízátka a když takové dítě uviděl v doprovodu své maminky, tak ho chtěl jen potěšit. Policisté mu vysvětlili, že u nás to není běžné, což pochopil a už to nebude dělat,“ píší slovenští policisté.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.