Začátkem prosince přišel sedmapadesátiletý italský zubař Guido Russo k očkování proti koronaviru se silikonovou protézou. I když měla divadelní rekvizita poměrně realistickou barvu, zdravotní sestře se nezdál její silikonový povrch. Pacienta proto vyzvala, aby si sundal košili. I po prozrazení triku muž apeloval na lékaře, aby přimhouřili oči a vakcínu do protézy vpravili. Celá záležitost je i kuriózní v tom, že si zubař nyní stěžuje na média, která o věci informovala. Údajně mu média zničila život.

Jeho případ dokresluje, jací lidé šíří dezinformace. Russo byl odmítačem očkování a k této „lsti“ ho přinutilo až povinné očkování pro zdravotníky v Itálii. Russo je vyšetřován pro pokus o podvod, ale není to poprvé. V roce 2016 byl on a jeho kolega zubní technik obviněn z nezákonného praktikování zubního lékařství ve své kanceláři Valle Mosso.

Pokusy o podobné podvody se množí i v ČR. V Jihlavě zkoušeli například někteří lidé v očkovacím centru získat potvrzení o očkování podplácením, ale i útěkem ještě před samotnou aplikací vakcíny hned poté, co dostali certifikát.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.