Americký miliardář Elon Musk zveřejnil nedávno na své sociální síti X meme s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Fotografii doprovází popis: “Když uběhlo pět minut a stále jsi nepožádal o pomoc za miliardu dolarů”. Součástí obrázku je virální fotografie školáka s naběhlými žilami, obvykle používaná ve vtipech o lidech, kteří opravdu chtějí něco udělat nebo říct.

Na Muskův vtip reagoval například předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk, který v narážce na dubnový neúspěšný start rakety SpaceX ke koláži s Muskem doplnil text: „Když ses pokoušel dobýt vesmír, ale cosi nevyšlo a ty jsi po pěti minutách po uši ve sračkách“.

Ruská média (1, 2, 3) se snaží však naznačit, že Elon Musk se dostal na seznam nepřátel Ukrajiny „Mírotvorce“. Tento seznam přitom není oficiálním seznamem nepřátel Ukrajiny a rovněž se v něm ani Musk neobjevil. „Vyhledávání na webu však nepřineslo žádné výsledky. “Prověřeno” hledalo jak ruský, tak anglický pravopis jména, ale Muskův profil na webu není. V internetových archivech nejsou žádné kopie takové stránky,“ píše ruský fact-checkingový web Prověřeno.

Webové stránky Mírotvorec se objevily v roce 2014. Zdroj, který je provozován aktivisty, se prezentuje jako “centrum pro studium známek zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, míru, lidské bezpečnosti a mezinárodnímu právu a pořádku”. Webová stránka má neoficiální seznam lidí, které autoři považují za nepřátele země,“ doplňuje Prověřeno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.