Na sociální síti Facebook se hojně šíří projev homeopatky Karen Pumrové ze srazu „Paralelní“ lékařské komory. O tomto spolku náš web už psal. Za touto skupinou stojí MUDr. Vít Mareček. Od něj se distancovala Česká společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof. „V posledních dnech byla v médiích komentována akce odpůrců protipandemických opatření před budovou MZ ČR, kterou údajně uspořádala skupina „Paralelní lékařská komora“. Jako její mluvčí byl citován MUDr. Vít Mareček. Ten se objevuje i v souvislosti s jinými aktivitami, jako jsou Zdravé fórum a další, ve kterých je uváděn jako „odborník na urgentní medicínu“, případně „lékař urgentní medicíny“. Výbor Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP (SUMMK) jako představitel a garant urgentní medicíny v ČR prohlašuje, že se od jakýchkoliv osobních i profesních aktivit MUDr. Víta Marečka dlouhodobě distancuje a v žádném případě jej nepovažuje za důvěryhodného reprezentanta oboru urgentní medicína v ČR. MUDr. Mareček není evidován jako člen SUMMK,“ píše sdružení na webu.
Na videu Karen Pumrová propaguje bylinou léčbu. Není divu, ve své ordinaci léči homeopatiky. „Této doktorce bych se vyhnul velkým obloukem, s dcerou jsme museli odejít jinam. Léčení pouze homeopatiky a zpochybňování léta ověřených účinných léků je šílené a nechápu, že má tato doktorka vůbec licenci. A čekání v čekárně i hodinu a půl když jdete na přesně objednaný čas ani nemluvím,“ píše v recenzi Jakub K. „Doktorka absolutně neschopná a sestřička nepříjemná. Čekání je zde minimálně na hodinu, což pro miminka v těchto vedrech musí být strašné. Paní doktorka vyšetřuje minimálně hodinu a to i pouze pokud se jedná o potvrzení, na které většinou čekáte minimálně den a to po nich chcete ještě hodně. Takže pokud chcete paní doktorku navštívit doporučuji sebou pořádnou svačinu a hlavně pevné nervy,“ dodává Eva Kuchařová.
Zpět ovšem ke sdílenému videu. Ve videu nás zaujalo, že lékařka homeopatka nechápe význam PCR. Tvrdí navíc, že lékaři musí čekat na výsledek než zahájí léčbu, což není pravda. Recept na léky jde na základě telefonického hovoru poslat okamžitě a tedy i zahájit léčbu. Například Iniciativa sníh vydala poměrně obsáhlou publikaci, jak snižovat příznaky covid-19 dostupnými léky. Pokud se člověk nakazí koronavirem a zvládne domácí léčbu bez potřeby hospitalizace, je podle lékařů důležité správně jíst, pohybovat se, mít dostatek vitaminů a doporučených léků.
Význam PCR testu je hygienický. PCR test detekuje vir SARS-CoV-2 a je důležitý proto, aby nakažený i jeho kontakty zůstali v karanténě. Systém karantén a izolací pokud funguje, může snížit šíření viru ve společnosti. Za druhé je to důležitá informace i pro lékaře, pokud se pacientův stav zhorší. Lékař v tom případě objedná nebo doporučí objednat záchrannou službu a přijíždějící zdravotníci už vědí, že jsou ve styku s nakaženým pacientem. Pacientovi to pomůže v tom, že v nemocnici mohou okamžitě nasadit léčbu proti COVID-19.
Pumrová, ačkoliv je homeopatkou, ve videu velmi propaguje antibiotika a to i proti COVID-19. To je absolutní nesmysl. Antibiotika proti COVID-19 nepomohou. Při užívání antibiotik navíc dochází k usmrcení nejen škodlivých bakterií, ale i těch příznivých, nezbytných pro kvalitní život, trávení a imunitu. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) i v době pandemie upozorňuje na uvážlivé zacházení s antibiotiky a varuje před riziky spojenými s jejich nevhodným užíváním. Studie ukazují, že až polovina indikací antibiotik je nesprávných, navíc upozorňují na vznik rezistence neboli odolnosti bakterií. Antibiotická rezistence, neboli stále větší odolnost bakterií na účinky antibiotik, je problém, který stále nabírá na síle. Pokud bychom nezměnili své chování k antibiotikům, jejich nesprávné a často nadměrné užívání, odolnost bakterií vůči antibiotikům by mohla mít v roce 2050 na svědomí až 10 milionů úmrtí ročně.
Pravdou je, že virová infekce je ideální prostředím i pro množení bakterií pneumokoku. Laicky řečeno, bakteriální infekce „nasedne“ na původní virovou, což vede ke zvláště v závažným komplikacím – v mnoha případech je právě kombinace virové chřipky nebo virového COVIDu s bakteriální pneumonií smrtelná. Antibiotika mají význam ovšem jen tehdy, pokud je prokázána i přítomnost pneumokových bakterií. Proti pneumokokům existuje očkování.
Pumrová také šíří hoax o údajné expiraci vakcín. „Vakcínám došla expirace. V životě jsme nezažili, že se pacientům aplikuje prošlá vakcína. Jak je tohle možné, kdo se pod to podepsal,“ zkritizovala postup pediatrička Karen Pumrová na začátku prosince na veřejném protestu doktorů u Domu lékařů. Prodloužení expirace předcházelo vyhodnocení takzvané stability léčivého přípravku, které potvrdilo, že prodloužen nemá na kvalitu vakcíny vliv. „U těchto šarží vakcín, kterým byla zpětně prodloužena expirace, není snížena účinnost nebo větší riziko vedlejších účinků, jde jen o dodatečné prodloužení,“ vysvětluje stanovisko Martina Čovbanová, mluvčí resortu.
Je pravdou, že Zachování registrace podmínečně schválených léčiv je podmíněno každoročním přehodnocením těchto podmínek. Pro výrobce léčiv, to zn. i vakcín, reportovat údaje o vakcíně. Podmínečné schválení ale neříká nic o účinnosti látek obsažených ve vakcíně. Netýká se totiž jen vakcín proti covidu-19, takto schválená je celá řada jiných léčiv. Rozdíl je v tom, že v momentě, kdy jsou vakcíny schváleny podmínečně, musí o nich společnosti reportovat dlouhodobě. Znamená to především to, že informuje o tom, jak se daří lidem zapojeným do klinických studií. Úřady také zveřejňují počet hlášených vedlejších účinků a výrobci musí s úřady spolupracovat. To se samozřejmě děje a tak není důvod, aby registrace nebyla prodloužena.