Ubohost dosáhla nového dna. Jinak to bohužel nelze nazvat. Facebookem se totiž šíří záběry, které mají údajně dokazovat, že na Ukrajině se nachází podzemní továrny, kde jsou vězněny a umírají děti. Jenže vše je jinak. Video totiž pochází z Číny.

„V přiloženém videu se nacházejí záběry, které skutečně připomínají lidská těla. „Nejde o žádné záběry z Ukrajiny. Video vzniklo v Číně a s Ukrajinou nemá nic společného. Podívejme se na základní fakta. V nezkrácené verzi videa se nacházejí osoby asijského původu. Na jednom ze záběrů je vidět telefon s pravděpodobně čínským písmem. Video zveřejnila v lednu čínská novinářka žijící v New Yorku “Jennifer Zeng” na svém účtu na Twitteru. Novinářka uvedla, že se jedná o dětská těla, která byla nalezena v podzemí nespecifikované továrny/zařízení v prosinci 2022. I když není možné z naší strany prověřit tvrzení čínské novinářky, již dosud zveřejněné indicie a charakter nezkrácené verze videa napovídají, že nemá nic společného s Ukrajinou. Nezkrácené video, nevhodné pro citlivé povahy a nezletilé,“ uvedla slovenská policie s odkazem na originální video z Číny.

„V případě účtu “Faari Slovensko” jde o další lež. Jeho činnost je založena na šíření největších nesmyslů, což začal eskalovat hlavně během pandemie. Poté, co Rusko agresivně napadlo Ukrajinu, svou pozornost – jako mnozí podobní – přesměroval na téma války. Začal se konkrétně věnovat podpoře ruské propagandy, jejímž cílem je i očerňování Ukrajiny. Závěrem bychom chtěli zaměřit Vaši pozornost na diskusi pod hoaxovým příspěvkem, která je názorným příkladem, jak snadno se dají manipulovat občané a jak snadno lze vytvořit nenávist,“ doplňuje slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.