Facebooková stránka IdemVoliť.sk, která šíří konspirace, antisemitismus, nenávistné projevy proti LGTBI, imigrantům a vybraným osobnostem veřejného života, je spojena s lékařem z Považské Bystrice Radoslavem Cicalem. Zjistil to web Infosecurity.sk.

Takto šířil výmysly o vraždě Jana Kuciaka
Oblíbená téma konspirátorů – šíření antisemitismu a strachu z filantropa G. Sorose.

Graficky nekvalitní konspirační web idemvolit.sk funguje několik let. Například před volbami do žup (pozn.red. obdoba krajů) v roce 2017 psal o kandidujících stranách a politicích a snažil se prodávat politickou reklamu. Zajímavostí bylo, že jediným politickým subjektem, o kterém informoval výhradně pozitivně byla Kotlebova ĽSNS. Web poslední měsíce není velmi aktivní, ale jeho facebooková stránka ano. Ta slouží nejen k propagaci Kotlebovců, ale šíří hoaxy, nenávistné či antisemitské texty, o běžných médiích píše jako o protislovenských, útočí na nevládní organizace, Romy a Židy.

Web i stejnojmenná facebooková stránka nemá jasně uvedeného majitele a útočné články nemají autora. A tak za dezinformace nenese nikdo odpovědnost. Například web šířil během volebního moratoria (pozn. doba, kdy by neměla probíhat volební kampaň) před prezidentskými volbami konspirační video o Zuzaně Čaputové.

Administrátora stránky odhalil web Infosecurity.sk prostřednictvím jedinečného kódu Google Analytics a skrytými vazbami mezi web stránkami správce stránky idemvolit.sk. Stránka idemvolit.sk je s facebookovou stránkou propojena prostřednictvím stejného kontaktního mailu. „Webová stránka používá jedinečný kód Google Analytics UA-12190077, který jsme našli ještě ve zdrojovém kódu nejméně tří jiných webů. Jejich společným jmenovatelem je pan Peter Blahút. Spojili jsme se s panem Blahútem, který přiznal, že jako amatérský programátor před lety pomohl vytvořit známému web www.idemvolit.sk a stejnojmennou facebookovou stránku. Blahút se od obsahu stránky distancuje a poskytl jméno a kontakt na Radoslava Cicale, kterému web a FB stránku předal,“ píše Indosecurity.sk.

Cica pro Infosecurity.sk přiznal, že je autorem některých příspěvků a článků, ale tvrdí, že administrátorů je několik. Podle facebookové stránky je jejich 9. „O těch lidech nemohu vzhledem k jejich žádost mluvit. (…) Já vám to nemohu vysvětlit, protože víte, to funguje na nějakém principu, a uškodil bych nějakým lidem a to já nemám v zájmu … je to citlivá věc,“ dodal. Lékař z Nemocnice s poliklinikou v Považské Bystrici sám kromě toho přispívá na různé dezinformační a konspirační weby jako Infovojna, Panobcan.sk či Hlavní Zprávy. Po zveřejnění informace, že stojí za konspiračním webem IdemVolit.sk, si schoval facebookový účet.

Web Infosecurity.sk vysvětluje, proč se rozhodl zveřejnit jméno admina, takto: „V případě, že anonymní facebooková stránka šíří dezinformace, nenávistné projevy, podílí se na polarizaci společnosti či erozi společenské soudržnosti nebo je důvodně podezřelá z naplnění skutkové podstaty trestného činu nebo přestupku , resp. existuje podezření na její spojení s cizí mocí, považuje Infosecurity.sk za legitimní, v případě, že ji má k dispozici, zveřejnit identitu administrátora takové stránky.“

Zdroj: Omediach.com