Na sociálních sítích a ruských webech se začala šířit informace, že papež František byl údajně zařazen do databáze ukrajinského webu Mírotvorce za výrok, že Ukrajina by měla ve válce s Ruskou federací “vyvěsit bílou vlajku” a souhlasit s diplomatickými jednáními.

Databáze ukrajinského webu Mírotvorce přitom nikdy neobsahovala jméno papeže. Poté, co do vyhledávacího pole na webu zadáme jméno papeže v ukrajinštině, ruštině a angličtině, systém odpoví “Pro vaši žádost nebylo nic nalezeno”.

Na konci léta 2023 se podobné lži šířily po internetu již v souvislosti s papežovým tehdejším projevem “k mladým ruským katolíkům”, který se údajně Ukrajincům nelíbil. To je důvod, proč některé proruské weby nyní zdůrazňují, že papež byl do databáze přidán “znovu”, ale ve skutečnosti znovu publikují stejný jednoduchý podvrh. Na konci srpna loňského roku ukrajinské Centrum pro boj proti dezinformacím zdůraznilo, že účelem takových zpráv je zdiskreditovat Ukrajinu na mezinárodní scéně.

Mírotvorec je ukrajinská internetová stránka vytvořená v srpnu 2014, která se prezentuje jako „Centrum pro studium zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, míru, lidské bezpečnosti a mezinárodního práva a pořádku. S ukrajinským státem však nemá nic společného a jedná se o soukromou iniciativu neznámých osob. Ukrajinská policie pro kybernetickou trestnou činnost již dříve vyšetřovala činnost Mírotvorce na základě článku 182 ukrajinského trestního zákoníku – “Narušení soukromí”, protože web zveřejnil osobní údaje tisíců lidí, kteří podle vlastníků databáze ohrožují národní bezpečnost Ukrajiny. Ruská propaganda navíc tento zdroj pravidelně zmiňuje ve svých narativech, aby demonstrovala “nedemokratickou”, “neonacistickou” a “maniakální” povahu ukrajinského státu při hledání “nepřátel lidu”. Ruská média přitom často produkují falešné zprávy o Mírotvorci, aby zdiskreditovala Ukrajinu a v důsledku toho snížila úroveň podpory země ze strany západních partnerů.

Zdroj: StopFake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.