Virálně se šíří na Facebooku video z Mostu a to z “Debaty bez cenzury” s Vítem Rakušanem. Na něm se voják české armády ve výslužbě, který působil například s jednotkami KFOR v Kosovu, Miroslav Hájek ptá na to, co by Vladimir Putin dělal v České republice. Strašení, že pokud se nepodaří zastavit Rusko na Ukrajině, tak může Rusko ohrozit i nás, označil za dezinformaci. Video s nadpisem „Další nakládačka učiteli tělocviku z Kolína“ má 5 tisíc sdílení.

První lež je v nadpise videa. Vít Rakušan nebyl tělocvikář, ale učil dějepis. Tělocvikářem byl například nedávný lídr „neočkovaných“ Lubomír Volný. Vít Rakušan konkrétně vyučoval na gymnáziu v Kutné Hoře němčinu, dějepis a politologii.

Miroslav Hájek, hovořící ve videu, však hlavně zapomíná na jeden zásadní fakt. Rusko nás už v roce 2021, tedy před invazí na Ukrajinu (pokud nebudeme počítat ruské působení na Donbase od roku 2014), zařadilo na „Seznam nikoliv přátelských zemí“. Je to seznam zemí zveřejněný ruskou vládou, které považuje za „nepřátelské“ Rusku a „páchají nepřátelské akce proti Rusku, ruské společnosti a jejím občanům“. Poprvé byl seznam zveřejněn v květnu 2021 a byly na něm uvedeny pouze dvě země – Spojené státy americké a Česká republika.

Česko-ruské vztahy pokulhávaly už od vstupu ČR do NATO a EU. „Češi svůj návrat do Evropy formálně stvrdili vstupem do NATO v roce 1999 a do Evropské unie v roce 2004. Oba tyto kroky spadají ještě do éry prezidenta Václava Havla, který začlenění Česka do západních struktur vnímal také jako ochranu před potenciální hrozbou ze strany Ruska. Zhruba ve stejné době se ale dynamika vztahů mezi Ruskem a střední Evropou začala měnit. „V tento okamžik se o nás Rusové zase začali zajímat, protože jim nebylo pochuti vidět, že Česko, Polsko, Maďarsko a další pomyslně přecházejí na tu druhou stranu. Takto to Rusové vnímali,“ upozorňuje geograf a publicista Michael Romancov.

Samotnou kapitolou pak samozřejmě je, že nás země Varšavské smlouvy už jednou obsadily a okupovaly. A to mezi lety 1968-1989. Současná dezinformační scéna se snaží připomínat, že nás neokupovali jen Rusové, ale například i Ukrajinci. Faktem ovšem je, že příkaz k invazi přišel z Moskvy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.