V komentářích na internetu, do e-mailových schránek a rovněž na Facebooku je sdílen údajný citát ministra financí Zbyňka Stanjury o tom, že prý chce, aby si důchodci platili zdravotní pojištění. V textu se šíří zpráva, že Stanjura hodlá seniorům údajně nařídit odvádět z důchodů zdravotní pojištění. Minimálně 4 tisíce. „Důchodci zneužívají zdravotní péči v ČR nejvíce z celé Evropy a neplatí ani korunu navíc,“ zdůvodnil svůj údajný záměr ministr financí Stanjura.

„Chtěl bych všechny poprosit, aby si dávali pozor na to, co čtou na internetu a nevěřili hned všemu, co někdo napíše třeba v komentářích. To, že někdo napíše, že někdo jiný něco řekl, tak ještě neznamená, že to opravdu řekl. Po internetu koluje řada řetězových mailů a falešných zpráv, které mají za cíl někoho poškodit nebo třeba stavět mladé lidi proti starým, vyvolat v někom strach a podobně. Teď se šíří informace, že prý chceme zavést povinnost platit si zdravotní pojištění pro důchodce. Ale je to samozřejmě nesmysl. Člověk se jen velmi těžce může bránit pomluvám a vyloženým lžím, jako v tomto případě. Nic takového jsem nikdy a nikde neřekl, nic z toho si nemyslím, nic z toho jsem nikdy nenavrhl a ani nenavrhnu,“ napsal Zbyněk Stanjura už v listopadu.

Stanjura před nástupem do funkce ministra vyloučil, že by v rámci snižování schodku státního rozpočtu mělo dojít ke snižování důchodů. „Jelikož zdrojem citátu není Zbyněk Stanjura, hledali jsme její původ i jinde. Poprvé se velmi podobně formulovaná zmínka o tom, že by důchodci měli platit zdravotní pojištění, objevila v diskuzi pod rozhovorem se Zbyňkem Stanjurou ze 17. října 2021, který zveřejnil server Novinky.cz. Jednalo se však o názor diskutujícího, nikoliv citaci Zbyňka Stanjury. Podobný text se pak začal šířit řetězovými e-maily a také na Facebooku v listopadu 2021 a již tehdy byl nepravdivě označen jako citace Zbyňka Stanjury, toho času kandidáta na ministra financí,“ píše Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.