Ve dnech 19.–20. ledna proběhl v karlínské kanceláři technologické společnosti Ackee, ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Nadací Open Society Fund (OSF), hackathon FakeHacks. Šlo o jednodenní akci, při níž programátoři ve spolupráci s datovými analytiky, designéry a žurnalisty intenzivně pracovali v týmech na vlastních projektech. Cílem bylo vytvořit aplikace, které pomohou s problematikou fake news.

Na prvním místě se umístil tříčlenný tým s projektem MindBrella. Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost FB skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů. Vývojáři Martin Vastl, Jakub Bareš a designér John Roose ho během 24 hodin vymysleli, naprogramovali a nainstalovali do prohlížečů. „Budeme aplikaci postupně zdokonalovat a pak se ji budeme snažit zpopularizovat na Facebooku,“ řekl John Roose, jeden z autorů. MindBrella je podle něj neziskový projekt a bude záležet jen na uživatelích, zda ho přijmou.

MindBrella je poměrně jednoduchý, ale i užitečný nástroj. Nástroj je navržen na sociální síť Facebook tak, že pod každým příspěvkem a stránkou se uživatelům objeví informace, zda je uživatel nebo stránka sdílí důvěryhodný obsah, sdílí rizikový obsah, anebo nese vysoké riziko, že její obsah je plný dezinformací. Nástroj je tedy vhodný pro lidi, kteří nemají čas si ověřovat, zdali navštívená facebooková stránka je důvěryhodná nebo ne.

Plugin MindBrella si můžete do prohlížeče Google chrome nainstalovat zde. Více o aplikaci zde.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.