Zpěvák, skladatel a producent Michal David si pro televizi A11 postěžoval, že prý v současné době se lidé bojí říkat, co si myslí. „Hlavně víš co mi připadá? Že už se lidi bojí říct taky pravdu a že se vracíme zpátky do totáče, člověče. Já mám pocit, že se vracíme tam, proti čemu všichni bojovali,“ řekl pro A11.
Michal David přitom „nesmysly“ říká pravidelně a nikdo mu v tom nebrání. Zpěvák se nedávno například sice kriticky vyjádřil k Rusku a tamnímu prezidentu Putinovi, jež za agresí stojí, nicméně nelíbí se mu, že Česko napadené zemi posílá zbraně. „Já bych pomáhal humanitárně, posílal léky, anebo lidsky. U nás jedna paní z Ukrajiny uklízí 30 let a taky jsme jí teď s něčím pomohli. Ale posílat zbraně a pomáhat, aby se zabíjeli další lidé, s tím já nesouhlasím,“ dodal David a nepochybně tím řadu svých fanoušků potěšil. Představu, že je možné občas poslat na Ukrajinu peníze nebo třeba obvazový materiál a léky, ale nepodporovat tuto zemi zbraněmi, v Česku živí celá řada opozičních politiků. Reálně je to stejné, jako bychom znásilněné ženě nepomohli dopadnout pachatele a potrestat ho, poskytli bychom ji však lékařskou pomoc a říkali ji, že je to dobré. A považovali bychom to za dostatečné.
A jak je to s komunismem, proti kterému údajně bojoval? „Naše rodina vlastnila slavnou fabriku na harmoniky Kebrdle, kterou nám komunisti zabavili. A z maminčiny strany to zase byla rodina Kludských. Můj pradědeček Karel Kludský měl mezi válkami největší cirkus na světě, třímanéžový, 24 slonů. No a můj táta emigroval i s mou sestrou do Švýcarska. A asi víte, co to za totáče znamenalo, mít rodinu ve Švýcarsku,“ tvrdil v roce 2018. Přiznal ovšem, že komunisty byl tolerovaný. „Ať o mně klidně říkají, že jsem byl normalizační zpěvák. Ale v té době v Československu žilo tak 15 milionů lidí. A všichni, kdo nebyli disidenti, museli být normalizační: byli tu normalizační pekaři, normalizační doktoři, normalizační učitelé… Já jen zpíval o lásce, o přátelství, o tom, že chceme žít nonstop. A to pochopitelně bolševikovi nijak nevadilo. Ale já svoje zpívání s politikou nikdy nespojoval,“ řekl.
Faktem ovšem je, že například skladba Poupata se stala symbolem Spartakiády 1985. „Krásný úděl máte dnes. Kráčet k zítřku, žít a kvést. Když se podaří, co se dařit má. Když rozkvete růže z poupěte. Když se podaří, co se dařit má. Tak je přece krásně na světě,“ zpívá se v jeho písni. V roce 1987 byla do Plzně pozvána punková kapela Die Toten Hosen. Punková kapela kritizovala kapitalismus a tak si komunisté zřejmě mysleli, že s ni mi bude kapela souznít. To se však nestalo, diváci následně ostatní interprety koncertu, včetně Michala Davida, vypískali. V Televizních novinách pak vyšla reportáž o hulvátském chování diváků a neúctě k národnímu umělci Michalu Davidovi. Členy kapely Die Toten Hosen pak rychle transportovala Veřejná bezpečnost za hranice.