Webové kanály ruské propagandistické agentury Sputnik byly po ruské invazi na Ukrajinu v celé EU blokovány, protože nebezpečnost jeho agresivního a manipulativní obsahu se ukázala jako reálná a působící demokratickým společenstvím značné škody.

Zákazem a blokací ovšem činnost Sputniku na evropském ani českém prostoru bohužel neskončila. Česká redakce Sputniku nepřiznaně zakládá řadu kanálů, které se na první pohled tváří jako nezávislé, ryze české projekty, ve skutečnosti jsou jen metamorfózami původního ruského média. Datovými a obsahovými analýzami bylo toto spojení zjištěno např. u kanálů neČT24, 42TCen, Maršál Malinovskij a Pepekárna, u dalších ověřování dále probíhá.

Cílem působení těchto kanálů je prohlubování rozporů v české společnosti, skrytá nebo otevřená podpora zájmů Ruské federace, oslabování důvěry naší populace v domácí představitele a instituce, západní zahraničně-politickou orientaci, budování si okruhů sympatizantů a vlivu pro možnost budoucího šíření strategických deep-fake dezinformací proti zájmům ČR.

Mezi prostředky pro tyto cíle patří mj. zneužívání rozhovorů se známými osobnostmi, aby tím legitimizovali svoji činnost a předstírali standardní autentickou žurnalistiku. Dále míchání neutrálních zpravodajských zpráv nebo zábavných kuriozit mezi propagandistický obsah, příprava různých videí, memů, apod.

Tyto kanály už nemají formu jen webů, prostupují sociální sítě nebo chatovací platformy, kde jsou hůře regulovatelné (Tik-Tok, Telegram, …)

Protože tyto kanály nejsou ani autentickými názorovými platformami, ani žurnalistikou (oboje jen předstírají), jsou čistým diverzním nástrojem cizí nepřátelské mocnosti, kterým jejich bezpečnostní složky provádějí nepřiznaně (!) svoje operace proti zájmům a bezpečnosti České republiky, český stát by měl tyto aktivity regulovat nebo přímo blokovat. Jak přímo, tak v koordinaci s Evropskou unií.

České úřady by měly své občany informovat, že tyto kanály nijak nesouvisí s vyjadřováním názorů ani svobodou slova, že jsou přímým nástrojem Ruské federace k nepřiznanému ovlivňování našeho interního klimatu, a proto je jejich volné působení zcela nepřijatelné.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.