Společnost Meta, která provozuje Facebook, absolutně selhává v boji s podvodnými reklamami. Uživatelé Facebooku pravidelně naráží na příspěvky, které slibují nereálné výdělky, výhry v sázkách nebo vyhrožují zablokováním stránky. Projekt E-bezpečí nyní navíc informoval, že místo toho, aby se Facebook zaměřil na tyto podvody, blokuje ty, kteří na podvody upozorňují.

„Firma Meta Platforms extrémně selhává a je to ostuda, už poněkolikáté nám omezili účet kvůli tomu, že varujeme před podvodnou reklamou… a samotné varování vyhodnocují jako podvod. Skutečné podvody pak klidně v reklamní síti nechávají. Aktuálně nám Meta omezila jak naše osobní účty, tak i tyto stránky E-Bezpečí,“ píše E-bezpečí.

Alarmující je to, že škodlivé odkazy šíří také prostřednictvím facebookových stránek, které vydávají za legitimní. „Ty mají desetitisíce, statisíce a v některých případech i miliony fanoušků. Řada lidí potom může mít dojem, že jde o legitimní obsah,“ varoval Daniel Šafář, bezpečnostní expert Check Pointu. „Mnoho stránek přitom existuje již dlouho. Jen dříve byly používány ke sdílení nejrůznějších citátů, motivačních obrázků, fotek z cest, zvířátek nebo politické agendy, tedy obsahu, na který řada lidí ráda reaguje,“ konstatoval Šafář.

Zaznamenány byly i případy, kdy stránky byly přejmenovány. „Jednou z největších stránek, s více než dvěma miliony fanoušků, která parazituje na značce Jasper AI, je Jasper.ai. I to ukazuje, jak drobné detaily mohou hrát důležitou roli a znamenat rozdíl mezi legitimní službou a podvodem,“ konstatoval bezpečnostní expert.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.