Na sociálních sítích se šíří video, jak v Českém Těšíně stojí vlak s auty, které míří na Ukrajinu. Jde o luxusní vozy Mercedes – Benz, podle vývěsek míří z Rakouska na Ukrajinu. Člověk, který vlak natočil,však k němu připojil popisek „Pomoc Ukrajině?? 18.04.2024“. Tento popisek zřejmě zafungoval a video se začalo šířit jako důkaz, že jde skutečně o pomoc Ukrajině. Ačkoliv k tomu není žádný důkaz.

Z cedule na jednom z automobilů je přitom zřejmé, že jde o dodávku soukromému autosalónu na Ukrajině. Jde zde nápis „Autocapital Ukraine“. Jde o oficiální distributora značky Mercedes pro Ukrajinu. Je tedy zřejmé, že adresátem dodávky není ukrajinský stát nebo armáda. Někteří lidé se tedy jen spokojí s nápisem „pomoc Ukrajině“ a bez jakéhokoliv důkazu to šíří jako důkaz, že za naše peníze jsou Ukrajinu posílány luxusní vozy Mercedes–Benz.

Je také zřejmé, že sedmiminutové video obsahuje záběry vlaku několikrát za sebou, aby to vypadalo, že vlak je skutečně dlouhý a vozů na Ukrajinu míří hodně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.