Matěj Stropnický se brání, že by jeho petice „Mír a spravedlnost“ byla proruská. Petice sice připouští, že za agresí stojí Rusko, zároveň však tvrdí, že jí jde o spravedlivý mír. Vznešené povídání o míru a jednání však neřeší zásadní otázku. Jak donutit Rusko usednout k jednacímu stolu a hlavně respektovat případný výsledek jednání. A co by se asi stalo s Ukrajinou, pokud bychom jim (jako Evropa) přestali dodávat zbraně. Rusko jednoznačně mezinárodní dohody nedodržuje. Za zmínku stojí například Budapešťské memorandum, ve kterém se Rusko zavázalo, že bude respektovat územní celistvost Ukrajiny výměnou za to, že se Ukrajina vzdala jaderných zbraní.

„Pod naší výzvou Mír a spravedlnost je aktuálně 12 tisíc podpisů a níže představujeme seznam více než 50 nových osobností veřejného života, které výzvu (tentokrát bez oslovení a tedy z vlastního popudu) za leden podepsaly. Všech podpisů si moc vážíme,“ uvádí na svém Facebooku Matěj. Nechybějí ani poslanci Jaroslav Bašta a Jaroslav Foldyna z SPD, což je strana, která nepokrytě touží úplně zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu, podle kritiků patrně z důvodu, aby napadená zem prohrála a zmocnili se jí ruští okupanti. Foldyna navíc patří k horlivým zastáncům kontroverzní bandy Noční vlci, která slouží putinovskému režimu a dopouští se zločinů, špionáže a dalších amorálních skutků. S gangem byl spojován i další signatář Michal Hašek, někdejší hejtman ČSSD. Matěj Stropnický by navíc protestní akci Nočních vlků v ČR uvítal.

Podle exministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) dokument působí dojmem, že na Ukrajině probíhá ruská mírová operace, i když ji rozpoutal vládce Kremlu Vladimir Putin. „Celkově to na mě ale působí, že se spíš pisatelé chtějí zviditelnit. Nevím o jediném konfliktu, který by ukončila petice,” říká exministr. 11. února se vůči petici Mír a spravedlnost vymezil sjezd Zelených. Ten vyjádřil podporu Ukrajině napadené Ruskem a distancoval se od aktivit svého bývalého předsedy Matěje Stropnického. Ten už asi dva roky ale ani není členem strany.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.