Aeronet po bloknutí na doméně .CZ přesedlal na doménu .NEWS. Nyní šíří nesmyslné tvrzení popírající ruskou genocidu v Buče a jeho okolí. „Ukrajinský server 4K Media totiž již 12 března přinesl filmovou reportáž z Buči, kde lékaři místní nemocnice začali pohřbívat zemřelé pacienty do hromadných hrobů vyhloubených bagrem na pozemku vedle místního kostela. Lékař na korbě náklaďáku uvádí i datum rozhovoru, 10. března 2022,“ píše Aeronet.

Jak je už dezinformací zvykem, na každé takové věci je zrnko pravdy. Ano, 12. března skutečně ukrajinský web 4K přinesl první zprávu o masovém hrobu v Buče. A ano, jednalo se o masový hrob mnohdy neidentifikovaných lidí. To však samozřejmě neznamená, že by masový hrob nevznikl kvůli ruské agresi. Věci se věnovala například BBC 14. března. „Poničené městské týmy na čištění ulic a opravy silnic sbíraly těla v ulicích, řekl, protože komunální služby zkolabovaly. “Během těch sbírek byli zabiti někteří lidé. Už 11 dní nemáme elektřinu, topení, kanalizaci, vodu a jídlo,” řekl. Čtyři sta mil na severozápad, na okraji hlavního města Kyjeva, byl vykopán hromadný hrob u kostela ve městě Bucha , uvedla místní poslankyně Mykhailyna Skoryk-Shkarivska. V hrobě je více než 60 těl. Ruští vojáci dobyli nemocnici v sobotu a řekli lékařům, aby odešli, řekla telefonicky ze západní Ukrajiny. Bucha a polovina Irpina jsou nyní v ruských rukou, řekla,“ píše BBC.

Tedy přibližně 60 těl v masovém hrobu je výsledkem toho, že ruská armáda odmítla ukrajinským léčit lidi v nemocnici. Samozřejmě je nutné také zdůraznit, že v té době se jednalo o masový hrob obsahoval „jen 60 těl“. Nyní se píše o 200-300 tělech. Zbývající část tedy do masového hrobu byla ukládána postupně na základě hrůz páchaných ruskou armádou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.