Na začátku září i česká média psala o dopadu rakety S-300 na tržnici v Kosťantynivce, kde zemřelo 17 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhruba dvě hodiny po zásahu tržiště obvinil z útoku Rusko, které od začátku invaze mnohokrát podniklo útoky na ukrajinské civilní cíle. Tuto verzi převzala i česká média. Nyní se však zdá, že vše bylo jinak.

Na tržiště v ukrajinské Kosťantynivce v Doněcké oblasti 6. září patrně omylem dopadla ukrajinská raketa vypálená komplexem Buk. K závěru, že Kosťantynivku pravděpodobně zasáhla ukrajinská střela, došli novináři The New York Times mimo jiné na základě analýzy trajektorie rakety nebo přezkoumání místa jejího dopadu. Raketa měla zřejmě závadu a spadla před tím, než zasáhla určený cíl.

Ukrajina se proti zprávě deníku The New York Times ohradila a zdůraznila, že okolnosti incidentu, který považuje za ruský válečný zločin, vyšetřuje. Spekulace podle ní nahrávají ruské propagandě. Zohlednit je však třeba i to, že nebýt ruské agrese, nestal by se ani tento masakr.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.