Ještě se nestalo v českých dějinách, že by prezident země stál na jednom pódiu s náčelníkem českých fašistů!

Přetiskujeme projev prof. Martina C. Putny z večerní demonstrace na Pražském hradě 17. 11. 2015 s laskavým svolením autora. / pozn . red

Přátelé, o minulosti by se dalo mluvit dlouho, ale dnes budeme mluvit o tom, co se stalo dnes. A dnes došlo k zatím největšímu pošlapání české státnosti, k znesvěcení svátku svobody a demokracie, k urážce studentů. Zaprvé – studenti, kteří přišli ráno uctít památku Albertova, tam, kde jsme my 17. listopadu 1989 byli, nebyli vpuštěni, aby bylo připraveno představení s předem připraveným programem a diváky. Pečlivě byli odehnáni všichni, kteří by chtěli vyjádřit jiný názor.

Ale co bylo ještě horší, něco, co se ještě nestalo v českých dějinách, je to, že prezident země stál na jednom pódiu s náčelníkem českých fašistů!

To, co se děje v české publicistice, zvláště na internetu, zvláště na tom Rusy placeném, se velmi podobá Druhé republice, podzimu 1938, kdy se v této zemi temnělo, kdy se plivalo na odkaz TGM, kdy najednou hnědá lůza začala lézt odkudsi z kanálů a začala řvát: “Židi ven!” Na jednu stranu to bylo “Svatý Václav”, na druhou stranu “Židi ven!” Jejich dědicové jsou tady zpátky!

Československým prezidentem byl tehdy Emil Hácha. Člověk rozporuplný, ale slušný, který se snažil v dané situaci dělat to málo, co se dalo. A je nepředstavitelné, že by Emil Hácha stál s přispěvateli do antisemitských časopisů, s českými fašisty, s Vlajkaři, antisemity, nacisty; s těmi, kdo připravují bojůvky, cvičí se na válku prý chystanou NATO – aby s těmito lidmi stál na pódiu? To se stalo až teď. Český prezident podporuje české fašisty. Kdo stojí na pódiu s českými fašisty, je sám fašista!

Ale nebylo by Zemana, kdyby nebylo té nahnědlé atmosféry, která mu přispívá, kdyby nebylo té celkové vulgarizace, agresivity, která se rozmáhá v některých českých médiích a které on souhlasně odpovídá. To jsou ti, kteří mu naslouchají. Čili nejedná se o jednu démonickou postavu – není to démon, je to jen zlý trpaslík.

A poslední věta: Z odkazu TGM a současně z odkazu Václava Havla. Když jde o demokracii, jde o to, aby spolu byly schopny spolupracovat demokratická levice, demokratický střed a demokratická pravice, protože autoritářství a fašismus nás ohrožuje všechny.

Pane Zemane, tenhle národ vás přežije.


Český literární historik a kritik, rusista a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.