Nynější předsedkyně poslanecké sněmovny a předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová je kritizována, že darovala do jedné z lednic pro lidi v nouzi mouku. Příspěvky naráží na to, že pobírá statisícové platy. Bez uvedení kontextu video sdílel například Radek Vermeš nebo uživatel pod přezdívkou „David Loko“. Všichni naráží na plat poslankyně ve výši přibližně 300 000 Kč.

Video je však mnoho let staré. Pochází z roku 2016. V té době byla Markéta Pekarová Adamová řadovou poslankyní. V této věci je důležitý i kontext. V té době iDNES dělal experiment, kdy požádal poslankyni, jestli by dokázala žít za 100 Kč na den. S takovým rozpočtem (po zaplacení všech poplatků) tehdy žilo asi 150 tisíc lidí v této republice. Uvedenou mouku následně poslankyně koupila z peněz, které ji zbyly. Poslankyně dostala na týden 700 Kč.

Přestože má video nízkou kvalitu a předsedkyně TOP09 je na videu zjevně mladší, nebrání to lidem šířit video jako aktuální a bez uvedení kontextu. Ve skutečnosti Pekarovou lze kritizovat maximálně za to, že například lidé bez domova nemají jak mouku použít. Tyto lednice však nejsou určeny jen pro ně, ale i například pro samoživitelky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.