Proruský aktivista a podnikatel Žarko Raptor Jovanovič publikoval na Facebooku video o tom, jak se Mariupol pod ruskou nadvládou se obnovuje. Ve videu hovoří Španělka, která se vyjadřuje o městě jako o součásti Doněcké lidové republiky, což samo o sobě svědčí o neobjektivnosti. Žena ve videu v podstatě ukazuje jen záběry z jednoho staveniště a několika ulic ve městě.

Faktem je, že Rusové chtějí do roku 2035 zrekonstruovat poničený a okupovaný přístav Mariupol. Mají s ním ekonomické plány. Z oceláren Azovstal, symbolu ukrajinského odporu, hodlají udělat park. Odborníci si všímají, že ruské plány neberou v úvahu potřeby civilistů a jsou zaměřené jen na představení Mariupolu jako města nezničeného válkou. Tedy výstavní město pro svou propagandu.

„V některých částech města už začali ruští dodavatelé bourat zničené budovy a montovat modulární obytné domy. Pokračují snahy o obnovení dodávek elektřiny a dalších základních služeb, zatímco ruští ženisté odstraňují miny. Ruskem dosazený starosta Mariupolu slíbil, že vodovod bude opraven do konce července, ale mnoho obyvatel stále sbírá vodu ze studní nebo kaluží. Místní exiloví představitelé opakovaně varovali před vypuknutím epidemie cholery. Ve městě, které bylo před únorem 2022 jedním z nejrychleji se rozvíjejících na Ukrajině, byla srpnová instalace semaforu prezentována jako velký úspěch,“ píše web Aktuálně.cz.

„Město stále trpí nedostatkem základních potřeb, jako je voda, jídlo nebo léky. Zároveň ve městě silně funguje propaganda, kde vám stále slibují, že budete mít něco zadarmo, ať jde o jídlo nebo bydlení,“ popisuje pro Seznam Zprávy Maryna situaci ve zničeném přístavu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.