Kromě Štefana Harabina má teoretickou šanci dostat se do druhého kola prezidentských voleb na Slovensku i Marian Kotleba. Začínal jako učitel informatiky, pak pochodoval s pochodněmi na demonstracích, šokující způsobem vyhrál župní volby (pozn. obdoba českých krajských), dostal se do parlamentu a nyní se snaží být prezidentem. Britský deník Guardian ve čtvrtek zveřejnil velký článek, který se věnuje politickému vzestupu Mariana Kotleby.

Guardian popisuje, jak učitel z Banské Bystrice vedle učení informatiky organizoval první pochody s pochodněmi i to, jak si po volebním neúspěchu v roce 2006 a po rozpuštění Slovenské pospolitosti otevřel obchod s názvem KKK – anglická móda, připomínající zkratku Ku Klux Klanu.

Potom přišly župní volby. „I pytel brambor by porazilo Mariana Kotleby,“ připomíná deník citát tehdejšího premiéra Roberta Fica. Kotleba však na rozdíl od jeho soupeře Vladimíra Maňky důkladně cestoval do odlehlých regionů a nakonec překvapivě vyhrál druhé kolo voleb.

Mezitím více než 50 slovenských firem, organizací a institucí, které se připojily k Chartě diverzity, vyjádřují znepokojení nad billboardy kandidáta na prezidenta Mariana Kotleby .

Zdůrazňují, že nenávistné projevy, které diskriminují lidi na základě jejich věku, pohlaví, původu, zdravotního stavu či sexuální orientace, nemají ve slušné společnosti místo. Billboardy podle jejich prohlášení porušují Etický kodex reklamní praxe, a to zejména článek, že reklama nesmí podporovat žádnou formu diskriminace. Naráží na jeho Jeho billboardy s textem „Rodina je muž a žena. Stop LGBT!“

Nevládní organizace Institut lidských práv (ILP), Slovak Political Watchdog (SPW) a Duhové Slovensko na něj, 11. února 2019, dokonce podaly trestní oznámení. Město Poprad mezitím Kotlebovi nepronajalo prostory na předvolební debatu. Jeho billboardy se staly terčem útoků a lidé se baví kolážemi i na internetu.