Přes 11 tisíc sdílení na Facebooku video, na němž scientolog, raper a motivátor Marek Kaleta vyzývá Petra Fialu, aby se kromě podpory Ukrajiny učil i od jiných států, kteří mají inflaci nižší. Je to součást známého narativu, který šíří protivládní populisté, že se vláda má věnovat vlastním lidem místo podpory Ukrajiny. Kaleta ve videu zmiňuje, že některé státy mají inflaci například 8% a na závěr tvrdí, že za Andreje Babiše byla jen 5%. To, jak inflace funguje, velmi dobře vysvětluje ve třech minutách video hnutí Generace.

To, že na rozjetí vysoké inflace měla vláda Andreje Babiše určitý podíl, je nesporné. Inflace vzniká tam, kde se rozdávají lidem peníze, je vysoký schodek rozpočtu a podobně. Vláda Andreje Babiše například nízkou úrokovou sazbou motivovala utrácet. A tak se rozjela inflační spirála.

Zároveň závislost české ekonomiky na ruském plynu byla vyšší než v zemích na západ, například ve Španělsku, kde inflace je nižší. Závislost na ruském plynu byl fakt, s kterým vláda musela pracovat a nic s ním nemohla udělat krom zajištění jiných zásob „za každou cenu“, což se ji povedlo. Později přistoupila alespoň k zastropování cen pro konečné odběratele. Protože zima byla v celé Evropě mírná, nyní ceny plynu prudce klesají. Nyní má tedy vláda ideální příležitost podepsat dlouhodobější kontrakty a tím inflaci zkrotit.

V neposlední řadě si musíme uvědomit, že například cena elektřiny byla v České republice před útokem Ruska na Ukrajinu neobvykle nízká, protože se například neinvestovalo do staveb nových elektráren. Vždy tedy také záleží, z jaké částky se ta daná komodita zdražuje. Vysoké ceny elektriky také zapříčinil krach Bohemia Energy, respektive jejich útěk z trhu. Pokud se vám výrazně zdraží plyn, elektřina a pohonné hmoty, postihne to celou ekonomiku. Jedná se o komodity, které v nějaké formě potřebuje každý. A tak začal  růst cen téměř všeho.

Určitě netvrdíme, že vláda v určitých opatření nezaspala a mohla jednat dříve a razantněji. Na stranu druhou, poukazovat na nižší inflaci jinde a neříci souvislosti je čistý populismus.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.