V souvislosti s požárem v katedrále v Rouen, kde příčina požáru je zatím neznámá, je opět šířena mapa údajně vypálených kostelů ve Francii za poslední roky. „Mapa francouzských kostelů a katedrál, které byly v posledních letech vypáleny, znesvěceny nebo napadeny,“ píše například známá prokremelská aktivista Pavla Tajanová. Mapa přitom vznikla v roce 2019 po požáru katedrály Notre-Dame, tehdy přitom nešlo o úmyslné zapálení.

Jakkoliv je neoddiskutovatelný fakt, že počet útoků na kostely, ale synagogy roste, tato mapa je zavádějící. „V roce 2019 jsme zjistili, že tato mapa pochází z webu christianophobie, který se věnuje sledování projevů “christianofobie” ve Francii a ve zbytku světa. Mapa má zachycovat incidenty v letech 2017 a 2018. Je třeba také poznamenat, že zatímco tato mapa dokumentovala některé relativně závažné trestné činy, jako je žhářství nebo svrhávání soch v kostelech, mnoho z těchto špendlíků odpovídalo incidentům souvisejícím s graffiti. Našli jsme také jeden špendlík související s osobou, která jednoduše přerušila bohoslužbu,“ píše fact-checkingový web Snopes.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.