Jeden z nejvlivnějších českých fact checkingových webů Manipulátoři.cz do roku 2020 vstupuje s novým webem. Rozšiřují se také jeho aktivity. 

Fact checkingový web Manipulátoři.cz založený v roce 2015 Petrem Nutilem a Ondřejem Férem spouští nový, přehlednější a výkonnější web, současně se chystá na významné rozšíření dosavadních aktivit. 

“Ve srovnání s rokem 2018 se loni návštěvnost Manipulátorů zvýšila o pětadvacet procent a dosáhla zhruba jednoho a půl milionu unikátních návštěvníků. Občas bohužel docházelo k tomu, že nápor čtenářů působil výpadky webu, což nás přimělo nejen zmodernizovat zázemí, ale také připravit kompletně novou, modernější a přehlednější podobu webu,” říká Jan Cemper, šéfredaktor Manipulátoři.cz. 

Na novou podobu webu přispěla společnost T-Mobile grantovým programem T-Mobile pomáháme. “Chceme, aby nový web byl atraktivnější jak pro mladé lidi, tak věříme, že se na něm budou orientovat více senioři. Například komentáře nebo humor budou mít svou část a prim bude hrát na novém webu monitoring hoaxů, monitoring dezinformační scény, či vzdělávání v mediální gramotnosti,” dodává Jan Cemper. 

Nový web není jedinou letošní změnou v projektu Manipulátoři.cz. Petr Nutil, který je autorem mimořádně úspěšné knihy Média, lži a příliš rychlý mozek, připravuje k vydání další publikaci. 

“S tím souvisí i to, že se v roce 2020 zvýší počet přednášek a veřejných vystoupení, kterých se budeme účastnit nebo je přímo pořádat,” říká Petr Nutil. 

Manipulátoři.cz jsou aktuálně financováni zejména prostřednictvím darů, v roce 2020 se ale zaměří na rozšíření financování, které umožní jak vytváření speciálních online projektů věnovaných různým tématům, tak také například vydání výboru nejzajímavějších textů v tištěné podobě. 

“Budeme oslovovat například významné společnosti, které stejně jako my vnímají nutnost přispívat ke kultivaci toho, co se objevuje ve veřejném prostoru. Pro firmy se totiž dezinformace stávají stejně velkým problémem jako pro veřejnou sféru,” říká Ondřej Fér, který se nově ujímá role publishera webu Manipulátoři.cz. 


administrator

Tým manipulatori.cz