Facebooková stránka Miloš Zeman – můj prezident (nejde o oficiální profil prezidenta) zveřejnila status, ve kterém údajně František Ringo Čech vulgárně uráží spolek Milion chvilek pro demokracii a zastává se premiéra Andreje Babiše. Předem předesíláme, že se nám nepodařilo ověřit, zda skutečně se jedná o skutečná slova (nebo text) od Františka Ringo Čecha nebo se jeho jménem jen stránka zaštiťuje. Tak či tak, text má poměrně hodně sdílení a zároveň je rozesílán e-maily. A asi Vás nepřekvapí, že obsahuje velké množství nepravdivých informací.

V úvodu se autor zamýšlí, proč organizace Milion chvilek pro demokracii nedemonstroval, když ČR musela vracet 26,4 mld. na dotacích z EU. Tak v prvé řadě, Mikuláš Minář, zakladatel spolku, to už v minulosti vysvětloval. V dobách, kdy tu vládla ODS byl příliš mladý. Dobré je ovšem zastavit se nad tou částkou 26,4 mld. Kč. „Vidím scénář občanské války, kterou nebudou váhat za cizí finanční pomoci rozpoutat. Jde jim o vše. Jen ta jim může pomoci zahladit ty obrovský průšvihy, co napáchali na těle i duši tohoto lidu. Milion chvilek, pro debily, kde jste byli, když naše republika musela vracet 26,4 miliardy Kč na dotacích od roku 2004?,“ píše se v textu.

Tato informace je zavádějící. S touto částkou přišel jen web Parlamentní listy a to bez nějakého věrohodného linku. Ano. V roce 2016 se spekulovalo, že ČR nevyčerpá až 30 mld Kč z celkový cca 700 miliard za období 2007-2013. Jenže, to byla pesimistická prognóza. „Řídicí orgány počátkem roku 2015 odhadovaly, že na konci programového období nevyužijí 19 až 23 miliard korun. Aktuálně však odhadují nedočerpání finančních prostředků ve výši 16 až 20 miliard korun,“ píše se v analýze Ministerstva pro místní rozvoj. V tomto ohledu je také důležité, že se jedná o nevyčerpané fondy. Nejedná se tedy o vracení něčeho, ale o částku, na kterou Česká republika měla nárok, ale nepodařilo se ji vůbec vyčerpat. V případě kauzy Andreje Babiše jde o už proinvestováné peníze, které bude možná muset Česká republika vracet.

V textu je i několik opravdu úsměvných tezí. Jednou z nich je, že „i v tom Polsku je kurz eura v přepočtu za 21 korun. Jenom tupej českej č…k cáluje za euro skoro 26 korun. Jenže, tohle těm demonstrujícím, chudým, užitečným kreténům nevadí.“ To samozřejmě není pravda. Kdyby tomu tak bylo, v ČR by fungoval černý obchod se směnným kurzem. Kurz na eura je všude přibližně stejný. Samozřejmě v přepočtu na tamní měnu. Za jeden zlotý si koupíte přibližně 6 Kč. Za jednou euro pak přibližně 4,25 zlotých. 6 krát 4,25 je zhruba 25,50 Kč. Mimochodem. Platy v Polsku jsou výrazně nižší, takže kupní síla obyvatel Polska je  i (přes mírně nižší ceny) slabší, jak obyvatel ČR.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com