Stránka Náboženský extrémismus minulou středu sdílela nepřesnou informaci o tom, že francouzská společnost bez náhrady zavřela sedlčanskou sýrárnu vyrábějící známé hermelíny.

„V Sedlčanech francouzi definitivně zavřeli sýrárnu, továrnu na slavný Hermelín O práci přišlo “pouhých” 250 lidí, pracovaly tam často celé rodiny, někteří zkušení sýraři už 3-4 generace. Továrna zůstane pár let zavřená a pak jí prodají s podmínkou, že se tam nesmějí vyrábět mléčné výrobky. I kdyby se místní sýraři dali dohromady a začali podnikat, musí startovat od píky v garáži. Všichni teď budete žrát dotované francouzské sýry a basta,“ píše se v zavádějícím příspěvku, kterému uvěřili stovky lidí.

Pravdou je, že společnost firma Savencia Fromage & Dairy Czech Republic po téměř 70 letech přestane vyrábět slavný hermelín v Sedlčanech. To je však jediné pravdivé na celém příspěvku. „Výroba v Sedlčanech má být snižována postupně, ukončení je plánováno příští rok v květnu. Firma chce podle Buriana zachovat vazby na dodavatele mléka, volné prostory hodlá nabídnout pro jinou výrobu. Zaměstnanci dostanou nabídku pracovat v Hesově nebo v dalším výrobním závodě Savencie v Hodoníně. Odcházejícím lidem chce firma vyplatit nadstandardní odstupné,“ píše Česká televize. Společnost Savencia Fromage & Dairy Czech Republic ji chce kvůli zvýšení efektivity do roka a půl postupně přesunout do závodu v Hesově na Havlíčkobrodsku.

„Areál je majetkem sýrárny. Jejich ředitel říkal, že tam může přijít třeba pekařství, což je ale nesmysl, nebo zámečnictví, a to je úplná blbost. Já s tím zásadně nesouhlasím, ale ta konkrétní jednání teprve povedu. Nicméně se mi po včerejší medializaci přihlásilo několik firem, které by měly zájem mlékárnu nahradit,“ říká pro Echo24 starosta Sedlčan Jiří Burian (ODS).

Není tedy pravdou, že výroba v Sedlčanech definitivně skončila, ale končit bude postupně. Není také pravdou, že Česká republika přijde o výrobu hermelínů a mléčné výrobky se sem budou dovážet ze zahraničí. O podmínce, že by v Sedlčanech nemohla pokračovat jiná mléčná výroba není nic známo.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com